Když pračka zapáchá: Na vině je špatné odvětrávání a velké množství pracího prostředku

Nepříjemný zápach linoucí se z pračky není jen estetickým problémem. Může totiž ohrozit i svěžest vašeho prádla – zatočte s ním včas.

i Zdroj fotografie: Rakoon / Creativ Commons / CC BY-SA
                   

Zápach v pračce je často důsledkem kombinace několika faktorů. Obvykle jde o špatné větrání, nadměrné používání pracích prostředků a zanedbávání pravidelného čištění a údržby. Po profesionálních čisticích prostředcích však sahat nemusíte – velmi dobře si poradíte i s pomocníky, které běžně najdete v domácnosti.

Nadměrné používání pracího prostředku

Tento nepříjemný zlozvyk může podle webu ProŽeny vést k zachycování zbytků pracího prostředku a nečistot z prádla na těžko vymývatelných místech – a ty se následně stávají producentem nepříjemného zápachu. V domácnostech s tvrdou vodou je také důležité se řídit návodem k pracímu prostředku a určit potřebné množství změkčovadel vody, jako je například kalcinovaná soda. Pokud si oba aspekty pohlídáte, výrazně tak zápach omezíte.

Vlhké oblečení ponechané v pračce

Ponechání mokrého oblečení v pračce může vést k zatuchlému zápachu nebo růstu plísní. A zvýšená vlhkost poté samozřejmě podporuje množení bakterií. Chcete-li tomu zabránit, nastavte si budík nebo časovač tak, abyste oblečení po vyprání ihned vyndali. S dalším trikem proti zápachu nám poradila čtenářka Jana T. z Mělníka: „Dvířka pračky je vhodné nechat po každém pracím cyklu otevřená, a to bez ohledu na typ plnění pračky. Tento postup umožňuje vyvětrání spotřebiče a zabraňuje zatuchlému zápachu tím, že nechá odpařit zbývající vodu.“

Aspirin jako pomocník při bělení prádla: Stačí vhodit tablety do pračky nebo z nich udělat namáčecí lázeň

Občas zapněte vyvářku

Moderní materiály a prací prostředky již pro kvalitní vyprání použití vyvářky obvykle nevyžadují – ovšem samotné pračce občasné čištění horkou vodou prospívá. Zbytky pracích prostředků se mohou hromadit v jejích zákoutích, trubkách a filtrech a v teplém a vlhkém prostředí se mohou stát živnou půdou pro bakterie a plísně, které způsobují zápach. Když však jednou za měsíc pračku proženete programem s vyvářkou, nebudou mít šanci. Já ještě do praní na tento program přidávám ocet – pračku tak zároveň skvěle dezinfikuji.

Správná péče o pračku může prodloužit její životnost. Používání kvalitního pracího prášku může být jedním z faktorů, které přispívají k jejímu dlouhému fungování. iZdroj fotografie: Pixabay
Správná péče o pračku může prodloužit její životnost. Používání kvalitního pracího prášku může být jedním z faktorů, které přispívají k jejímu dlouhému fungování

Jednoduché čištění pračky

Některé pračky jsou vybaveny čisticím programem. Pokud vaše pračka takový program nemá, můžete i přesto provést rutinní čištění. Do bubnu jednoduše vložte starý ručník (protože některé pračky nemusí zvládnout prázdné cykly), nastavte teplotu na 90 stupňů Celsia a spusťte. Pro úplnou čistotu také poté nezapomeňte vyčistit zásuvku na prací prostředek, jak připomíná web iReceptář. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak jednoduše octem prodloužit životnost pračky nebo třeba jak ji vyčistit tabletami do myčky.

Jak správně čistit pračku podle profesionálů

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro údržbu pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články