Dělaly to už naše babičky: Do pračky přidejte sklenici mléka, poradí si se skvrnami

Mléko je nápojem, který nejen prospívá našemu zdraví, ale dokáže zázraky i při praní prádla. Dokáže ho totiž zbavit skvrn od jídla i od krve.

Orchidej pokvete po celý rok, stačí jí dopřát obyčejné mléko i Zdroj fotografie: Bestalex / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Skvrny na oblečení jsou záležitost, která se nevyhýbá vůbec nikomu. Zvláštními odborníky jsou na ně sice děti a domácí mazlíčci, k mastným flekům však můžete lehce přijít i během večeře v luxusní restauraci. Zbavit se takové skvrny už je ale obtížnější, a co víc – musíte zareagovat rychle, než se stihne do látky „zažrat“. Pokud nemáte po ruce speciální přípravek na odstraňování skvrn, zaběhněte do lednice. Trn z paty vám totiž vytrhne obyčejné mléko.

Jak na skvrny na oblečení po jídle a pití

Mastné skvrny nebo stopy po víně na svátečním ubruse a oblečení jsou častým následkem slavnostní večeře. Je-li flek po červeném víně čerstvý, zbavíte se ho raz dva – na skvrnu jednoduše nalijte polévkovou lžíci mléka a poté ji otřete navlhčeným hadříkem. Pokud jste stihli zareagovat včas, nezůstane na látce po víně ani stopa. Mléko se nezalekne ani kávy – v tomto případě ho smíchejte s vodou v poměru 1:1, do směsi namočte vatový tampónek a s ním skvrnu vyčistěte.

V případě, že budete dostatečně pohotoví, dokážete mlékem odstranit z oblečení i mastné skvrny. Do mléka namočte zubní kartáček a s ním inkriminované místo opatrně ošetřete. Poté nechte patnáct minut působit, a nakonec vyperte v pračce jako obvykle. Mastných stop na oblečení vás zbaví i lidový trik s kouskem másla a papírovými utěrkami nebo klasická Solvina.

Skvrny na oblečení od vína iZdroj fotografie: Freepik
Mléko si poradí i se skvrnami od červeného vína

Mléko zvládne kečup i krev

Červená barva se z oblečení odstraňuje velice špatně. Největší výzvou bývají skvrny od krve, oblečení ale dokáže nenávratně poničit i kečup. V obou případech na poškozené místo nalijte trochu mléka, nechte čtvrt hodiny působit a poté dočistěte vatovým tampónkem. Nakonec vyperte v pračce na obvyklý program. Stejný postup platí i v případě skvrn od hlíny a trávy. A pokud chcete, aby bílé oblečení skutečně zářilo bělostí, vyzkoušejte triky s citronem nebo octem.

Jak na uklizený domov bez chemie

Jak se zbavujete skvrn na oblečení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články