Do zásobníku pračky dejte sůl: Pomůže pračku čistit a prádlo si díky ní udrží svou barvu

Přidání soli do zásobníku může pomoci odstranit vápenaté usazeniny a zlepšit výkon pračky, zejména v oblastech s tvrdou vodou. A pomáhá i prádlu.

Pračka - špinavý zásobník i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fenomén blednutí barev u často praných oděvů je známým problémem. Kdysi zářivé odstíny našeho oblíbeného oblečení postupně ztrácejí svůj lesk a nedotčená bílá se mění v ponurou šeď. Použití soli však dokáže zázraky.

Sůl vašemu oblečení pomůže

Tento tip nám přišel od čtenářky Jany U. z Liberce. „Před praním namáčím prádlo v kbelíku, do kterého jsem přidala 2 lžíce soli. Stačí půl hodiny před běžným pracím cyklem. Sůl totiž během této doby doslova uzamkne barvy v prádle a zabrání jeho blednutí. A dokáže díky tomu vyprat i mnohé odolné skvrny.“

Čištění zrezlých pánví a hrnců za pomoci domácích pomocníků: Citron, brambora a sůl podají pomocnou ruku

Sůl: odstraňovač skvrn

Kromě toho, že sůl zachovává barvy, ji můžete použít i jako všestranný odstraňovač skvrn, který si dokáže s pozoruhodnou účinností poradit s různými typy znečištění (koneckonců, částečně to paní Jana už naznačila). Například web NášDům ji doporučuje na skvrny o do potu, a to takto: přidáním soli do praní (poměr 1 litr vody a tři polévkové lžíce soli) lze zvýšit účinnost pracího prostředku, zejména proti odolným skvrnám. Existují však i další použití.

  • Skvrny od čerstvého vína: Hojné posypání čerstvé skvrny solí může tekutinu absorbovat, takže následné praní bude výrazně účinnější.
  • Skvrny od krve: Studená slaná voda může být první obrannou linií proti skvrnám od krve – stačí je jemně vymnout.
  • Skvrny od rzi: Pomozte si pastou ze stejných dílů soli a citronové šťávy.
Sůl pomáhá čistit pračku a udržovat barvy prádla. Doporučuje se používat speciální sůl pro praní, ale vystačíte si i s tou kuchyňskou. iZdroj fotografie: Freepik
Sůl pomáhá čistit pračku a udržovat barvy prádla. Doporučuje se používat speciální sůl pro praní, ale vystačíte si i s tou kuchyňskou

Sůl jako změkčovač tkanin

Kromě schopnosti bojovat se skvrnami může sůl podle webu Deník posloužit také jako přírodní aviváž. Přidáním čtyř polévkových lžic soli do příslušné prací přihrádky tak podle informací z těchto stránek můžete změkčit vodu a následně i tkaninu. A těm, kterým by chyběla ona pověstná „avivážová vůně“, doporučuji několik kapek esenciálního oleje (můj oblíbený je levandulový nebo citrusový).

Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti poradili, jak prodloužit životnost pračky jednoduše octem a upozorňují i na nejčastější chyby, kterých se při používání tohoto spotřebiče většina z nás mnohdy nevědomky dopouští.

Prádlo bude vonět svěže i bez aviváže, pokud k němu přidáte tyto přírodní ingredience

Jaké jsou vaše triky pro praní prádla a údržbu pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články