Už žádný ucpaný odpad: Domácí krtek pomůže jedna báseň, chce to jen ocet a sodu

Spojení docela obyčejného kuchyňského octa a sody (lhostejno, zda jedlé nebo na pečení), dokáže účinně vyčistit i ten nejzanesenější odpad.

Přírodní náhrada „krtka na odpady“, která nikdy nezklame i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyznavači ekologicky šetrných domácností si již před časem zamilovali dynamické duo, které je zachráncem v různých scénářích čištění: jedlou sodu a ocet. Tyto nenápadné domácí suroviny spolu bez problémů spolupracují a fungují jako přírodní alternativa k tradičním čističům odpadů. Jejich použití je jednoduché, zabere jen několik minut, ale výsledky jsou skutečně působivé, jak tvrdí i web BydletČesky. Rozhodli jsme se to vyzkoušet.

Použití jedlé sody a octa

Postup čištění ucpaných odtoků pomocí jedlé sody a octa se podobá poetickému tanci, jehož jednotlivé kroky spolu ladí a vytvářejí bezchybné představení. Účinnost tohoto spojení potvrzuje i web iReceptář. Jde vlastně o takového domácího krtka – jen se při jeho výrobě obejdete bez jakékoliv silné chemie. Zde je návod, jak na to:

  1. Do odtoku kuchyňského nasypte čtyři polévkové lžíce jedlé sody.
  2. Na jedlou sodu nalijte 500 ml octa.
  3. Nechte směs pět minut odsát.
  4. Mezitím převařte jeden a půl litru vody.
  5. Po uplynutí určené doby vylijte vařící vodu do odtoku.
  6. A vše je hotovo.

Pokud by náhodou čištění neproběhlo podle vašich představ, proveďte všechny kroky ještě jednou, ovšem ocet a sodu nechte odstát 10 minut. Po této kůře by se měl uvolnit i ten opravdu nejzanesenější odpad – však uvidíte sami.

Češi si občas pletou záchod s odpadkovým košem. Kapesníky nebo zbytky z kuchyně nadělají velkou škodu

Řešení nepříjemného zápachu

Nepříjemný zápach vycházející z odtoku kuchyňského dřezu je podle mých zkušeností varovným znamením, že se v potrubí nahromadily nečistoty. Ignorování tohoto čichového alarmu může vést k úplnému ucpání. Naštěstí existuje lehčí, ale stejně účinný prostředek k řešení tohoto problému – poradila nám ho čtenářka Michaela L. z Vratimova. „Do odtoku nasypte 20 gramů prášku do pečiva a 20 gramů kuchyňské soli. Směs pokapejte 150 ml zahřátého octa.

Pokud potřebujete pořádně vyčistit opad v domácnosti, nemusíte se uchylovat k drahé chemii – vystačí si i s domácími ingrediencemiPokud potřebujete pořádně vyčistit opad v domácnosti, nemusíte se uchylovat k drahé chemii – vystačí si i s domácími ingrediencemi iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud potřebujete pořádně vyčistit opad v domácnosti, nemusíte se uchylovat k drahé chemii – vystačí si i s domácími ingrediencemi

Buďte opatrní, protože ocet může začít se sodou reagovat opravdu prudce – raději se držte od odtoku dál nebo si vezměte ochranné brýle, ochrání vás to před případným úrazem. Nechte roztok několik minut odstát. Potrubí důkladně propláchněte vydatným proudem vody z vodovodu a vše je hotovo. Nic víc už dělat nemusíte.“ A s čištěním toalety vám podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři skvěle pomůže ocet a kyselina citronová, ale skvělá je i chytře aplikovaná Coca-Cola. Nehodí se totiž jen na pití.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při čištění ucpaného nebo zapáchajícího odpadu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články