Sůl má v kosmetice velmi široké využití. Používá se především ke zlepšení stavu pokožky. Ne nadarmo se jí v tomto ohledu někdy přezdívá také bílé zlato. Známý je však i její detoxikační účinek. Kromě toho skvěle vyrovnává přirozený tón pleti a při pravidelném používání zrychluje buněčný metabolismus, a to prostřednictvím odlupování pokožky. A to je dost dobrý důvod k tomu, abyste si ji přidali do koupele.
Jak vyrobit vlastní koupelovou sůl
Tento recept se doporučuje především při kožních problémech (ekzémy, lupénka apod.), ale využít ho můžete i jako relaxační prostředek při pravidelné koupeli. A co si připravit k ruce?
- Hrubou mořskou sůl (6 dílů),
- epsomskou sůl (3 díly),
- sodu bikarbonu (1 díl),
- esenciální olej (podle potřeby),
- potravinářské barvy (podle potřeby).
V misce nejdříve smíchejte všechny sypké části. Jakmile budete mít hotovo, přidejte libovolný esenciální olej. Mezi ty uklidňující patří například levandulový, meduňkový nebo třeba jasmínový. Podle potřeby směs obarvěte (ale opatrně) a uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Do koupele by vám poté měla stačit jedna lžíce této domácí koupelové soli. A jak ji použít? Ve vaně byste neměli být déle než půl hodiny, jinak bude její působení příliš intenzivní.
Epsomská sůl a kamenná sůl
Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma druhy soli a proč nestačí do koupele použít jen jednu? Pokud chcete, aby byla vaše domácí koupelová sůl opravdu účinná, musíte se seznámit s jejich přednostmi. Vždy se vyhýbejte soli uměle jodizované, ta pokožce neprospívá. Jinak však mořská sůl pomáhá velmi významně. Je totiž bohatá na různé prvky a prospěšné mikroelementy, které naše pokožka ke svému zdraví bezpodmínečně potřebuje.
Jde například o draslík, hořčík a železo. Epsomská sůl pak díky vyššímu obsahu hořčíku pomáhá při relaxaci svalů, a to jednoduše tím, že při horké koupeli část tohoto minerálu proniká do naše ho těla i skrze pokožku. Dopustit tak na ni nedají mnozí sportovci nebo vyznavači kulturistiky. Relaxační nebo naopak regenerační účinky koupelové soli lze také posílit použitím správného éterického oleje (v obchodech může nést i název esenciální).
Jak si koupelovou sůl ještě vylepšit
Použít můžete i různé další druhy soli. Například tu himalájskou alias růžovou, kterou běžně používáte do vaření. Lze přidat i sušené bylinky nebo nejrůznější třpytivé složky, jež koupel příjemně zabarví. Před vhozením soli do vany však nezapomeňte sklenici řádně protřepat. A obsahuje-li větší kusy sušených bylin, pak před vypuštěním vany vložte do otoku sítko, abyste si nechtěně neucpali odpad.
Už se těšíte, až se naložíte do vany s vlastnoručně vyrobenou solí?