Domácí zavlažovací systém z PET lahve udrží během dovolené zahradu fit

Zahradu nemusíte vlastnoručně zavlažovat každý den. Pokud si vezmete k ruce pár PET lahví, vytvoříte si sytém, který to udělá za vás.

Zakopejte plastové lahve do země, umí pomoci zahradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Udržovat kvetoucí a svěží zahradu v horkých letních měsících může být náročné, a to zvláště když jste na dovolené nebo vás o čas okrádají jiné povinnosti. Pravidelné zalévání rostlin je však pro jejich pohodu zásadní – proto byste jim měli opatřit šikovného pomocníka.

Vytvoření zavlažovacího systému z PET lahví

Jde o snadný, levný a ekologický způsob, jak zajistit, aby vaše rostliny zůstaly zdravé a spokojené. Pro začátek budete potřebovat prázdné PET lahve – nejlépe ty od minerální vody, protože jsou pevné a snadno se s nimi pracuje. Odstraňte z lahví veškeré etikety a důkladně je vypláchněte čistou vodou, aby na nich nezůstaly zbytky chemikálií.

Pomocí ostrého nože nebo nůžek opatrně odřízněte dno PET lahve. To bude sloužit jako zásobník na vodu. Poté vytvořte v uzávěru láhve několik malých otvorů. Tyto otvory umožní vodě postupně pronikat do půdy a zajistit rostlinám prostřednictvím kapkové závlahy stálý a kontrolovaný přísun vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Instalace zavlažovacího systému

Zvolte místo, kde chcete rostlinu zalévat, a připravenou PET láhev zakopejte do země vedle ní. Ujistěte se, že je odříznuté dno láhve těsně nad úrovní půdy – to zajistí jeho snadné doplňování. Tento postup můžete opakovat u každé rostliny na záhonu – anebo do zeminy jednoduše zakopejte větší nádoby, které zvládnou vláhou zásobovat více vysazených exemplářů.

Jakmile je PET láhev zahrabaná v záhonu, můžete ji naplnit vodou. Voda pak bude otvory postupně prokapávat do půdy a zajišťovat tak stálý přísun vláhy ke kořenům rostlin. Kořeny budou přijímat přesně tolik vody, kolik potřebují, což jim zajistí optimální růst a zdraví.

Kapková závlaha z PET lahve iZdroj fotografie: Canva

Výhody zavlažovacího systému z PET lahví

Tento způsob zavlažování šetří vodu tím, že ji dodává přímo ke kořenům rostlin, a snižuje tak její plýtvání odpařováním nebo odtokem. Navíc se již nebudete muset starat o každodenní zalévání rostlin. Je to skvělé řešení pro zaneprázdněné zahrádkáře nebo ty, kteří se chystají na dovolenou. Tento způsob zavlažování také nejenže udržuje rostliny hydratované, ale také pomáhá snižovat počet slimáků a plžů, kteří mají tendenci hodovat na vašich rostlinách. Ty totiž lákají vlhké záhony, ovšem vláhu pod povrchem půdy jednoduše nezaregistrují.

A opětovným použitím PET lahví také samozřejmě přispíváte k recyklaci a snižujete množství plastového odpadu. Domácí zavlažovací systém z PET lahví je zkrátka a dobře opravdu praktickým a udržitelným řešením, které dokáže vaši zahradu udržet v dobrém stavu i během prázdnin. Díky tomuto kutilskému řešení však zároveň šetříte vodu, čas i námahu a zároveň zajistíte svým milovaným rostlinám péči, kterou si zaslouží. A vyzkoušet můžete i samozalévač rostlin: jednoduchý zavlažovací systém z PET lahví.

Jak své rostliny během dovolené zaléváte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články