Dřevo bude hořet 2x déle, stačí ho do krbu správně naskládat

Aby vám krb vydržel hořet opravdu dlouho, zaměřte se na to, jak do něj dřevo skládáte – můžete si totiž značně ušetřit práci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Umění rozdělávání ohně je staré jako lidstvo samo, ale stále se vyvíjí – takže pokud se o tuto problematiku jen trochu zajímáte, snadno narazíte na různé zajímavé triky. Například tvrzení, že správně naskládané dřevo může hořet dvakrát déle, není pouhou babskou povídačkou, ale skutečně šikovnou aplikací vědeckých principů do praxe.

Věda o správném skládání dřeva

Základem této metody je koncept maximalizace proudění vzduchu a účinnosti spalování. Začínáte-li s těsně naskládaným základem z větších polen a postupně na něj vrstvíte střední a pak menší podpal, vytvoříte strukturu, která nejen usnadňuje efektivní využití dřeva, ale také optimalizuje tepelný výkon. Tato technika, známá jako přístup „shora dolů“, převrací tradiční stavbu ohně na hlavu – a to doslova

„Zapálení ohně shora zajišťuje, že plamen hoří směrem dolů, pomaleji a plynuleji, což umožňuje dokonalejší spalování dřeva,“ vysvětlil celý postup čtenář Radek N. z Rovenska pod Troskami, který nám do e-mailu tento tip poslal.

Dřevěné pelety nebo štípané dříví? Které topivo si raději vybrat

Význam druhů dřeva pro vytápění

V účinnosti vytápění však hraje podle webu AAzdraví zásadní roli i typ použitého dřeva. Tvrdé dřevo, jako je dub a bříza, je ceněno pro svou hustotu a vysoký obsah energie, takže je (zjednodušeně řečeno) ideální pro delší a žhavější hoření. Na druhou stranu měkké dřevo se sice snadněji zapaluje, ale hoří rychleji a je vhodné ho používat spíše na podpalování (tak ho využívám já) než na trvalé topení.

Nezapomeňte na moderní trendy

Ovšem podle webu KomínovéKonstrukce  rozhodně nelze ignorovat ani nástup dřevěných briket, vyráběných ze stlačených pilin. Ty nabízí moderní alternativu k tradičním polenům a jako bonus předkládají i další výhody. Tyto brikety nejenže hoří déle a stabilněji, ale také využívají vedlejší dřevní produkty, díky čemuž jsou přívětivější pro životní prostředí (a mnohdy také značně levnější).

Jak zapálit kamna, aby hořela opravdu celou noc iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete za vytápěn své domácnosti ušetřit co nejvíc, měli byste si osvojit několik triků při vytápění dřevem

A zajímat aby vás také mohlo, proč topení přes noc nevypínat, když chcete při vytápění ušetřit nebo proč pod něj dávat sklenici se solí – o obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také podrobně psali.

Jak dostat z vytápění dřevem maximum – šikovné triky od odborníků pro všechny

Co používáte při vytápění své domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články