Dřevo bude hořet dvakrát déle, důležité je skládat velká polena jako první

Při vytápění je dobré začít s velkými poleny a postupně přidávat menší kusy, které rychleji vzplanou a pomohou udržet oheň. Zaručeně tak ušetříte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem podzimu se majitelé domů pečlivě připravují na vytápění svých obydlí a doufají, že díky mírné zimě ušetří co nejvíce palivového dřeva na příští rok. Existuje však účinná metoda, která může pomoci tohoto cíle dosáhnout opravdu jednoduše: zvládnutí umění správně rozdělaného ohně.

Věda o správném skládání dřeva

Určení potřebného množství palivového dřeva do kamen je zásadní, protože podle informací z webu KomínovéKonstrukce přímo ovlivňuje rychlost hoření. Začněte tzv. nahuštěným skládáním dřeva vrstvu po vrstvě, přičemž dbejte na těsné uspořádání zdola nahoru. Větší polena umístěte na základnu, po nich přidejte středně velké kusy, a nakonec vše završte těmi nejmenšími. Pro zachování optimálních podmínek hoření je totiž nezbytné eliminovat mezery mezi poleny – to si zapamatujte. Jedině tak můžete při vytápění ušetřit.

Po naskládání dřeva do kamen zahajte proces zapalování. Oheň začněte rozdělávat od vrcholu hromady, protože menší kusy hoří rychleji a rychle zvyšují teplotu. „Přestože tento způsob prodlužuje proces zapálení, v důsledku rychleji zahřeje interiér domu, takže se rozhodně vyplatí si s ním pohrát,“ potvrdil nám náš čtenář Miloš Z. z Hlučína.

Význam druhů dřeva pro topení

Pro účely vytápění je podle webu AAzdraví také zásadní porozumět vlastnostem různých druhů dřeva. Tvrdé dřevo, jako je dub a bříza, je pro efektivní spalování tou nejlepší volbou, ale zvážit můžete také použití dřevěných briket vyrobených ze stlačených pilin, které nevyžadují sušení a jsou připraveny k použití ihned po zakoupení.

vytápění kamny

Proč jsou dobová kachlová kamna lepší než ta dnešní? Ještě nepatří do propadliště dějin, mají nespočet výhod

A dejte si pozor i na vlhkost palivového dřeva, která rovněž velmi významně ovlivňuje jeho účinnost. Čerstvě nařezané dřevo obsahuje 50 až 60 % vlhkosti, takže není při hoření tak efektivní. Suché dřevo s vlhkostí pod 20 % je z hlediska tepelného výkonu několikanásobně účinnější. Palivové dřevo je vhodné skladovat venku, vystavené cirkulaci vzduchu, shora zakryté, aby bylo chráněno před deštěm nebo sněhem, a nechat ho před použitím přibližně dva roky vyschnout,“ doplňuje své zkušenosti ještě pan Miloš.

Výdrž palivového dřeva
Pokud vám vytápění nejde od ruky tak dobře, jak byste si nejspíš představovali, zkontrolujte, zda náhodou nepoužíváte špatné dřevo
iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyberte si správná kamna

Mně zase prodavač ve specializovaném obchodě poradil, že pokud chci maximalizovat úspory při vytápění dřevem, měla bych si pořídit kamna vybavená funkcí terciárního spalování. Tato funkce totiž usnadňuje výměnu tepla, a navíc je možné takový výrobek připojit k ohřívačům vody nebo radiátorům topného systému. V minulosti Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak přikládat do krbu tak, aby dřevo vydrželo dvakrát tak dlouho nebo jak správně zatopit v kamnech.

Jaké jsou vaše triky pro levné vytápění domu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články