Dub a břízu u domu nevysazujte, mohou totiž poškodit dům

Dejte si pozor na to, co si na zahradě vysazujete. V opačném případě byste si mohli klidně poškodit svou ceněnou nemovitost.

Například bříza by vám mohla velmi nepříjemně zavařit i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Představte si svůj domov obklopený majestátností vysokých stromů, jejichž větve šeptají příběhy z dávných časů a listy šumí tajemstvím lesa. Dub a bříza, symboly síly a odolnosti, se mohou v takovém případě zdát jako opravdu dokonalí strážci vašeho domova. Ale nenechte se mýlit – někdy může první dojem poměrně silně klamat.

Podzemní hrozba v podobě kořenů

Kořenové systémy dubů a bříz jsou hrozivé. Jako podzemní titáni se totiž rozprostírají široko daleko a hledají vodu a živiny. Ne, to není básnický opis, ale skutečný popis problému – sama jsem to mohla vidět na vlastní oči. Škody tak mohou sahat od vyvrácených chodníků až po narušené základy domu. Je to vlastně taková tichá, stupňující se válka pod vašima nohama.

Dub: Podzemní nepřítel domu

Dub může ve své snaze o lepší obživu vyslat do všech stran kořeny, které se rozrůstají směrem ven a přesahují dvakrát až třikrát šířku jeho koruny, jak informuje web iReceptář. Tyto kořeny jsou sice pro přežití dubu životně důležité, ale mohou nadzvedávat a narušovat beton, podzemní potrubí, a dokonce zasahovat do septiků. A s něčím takovým byste se určitě potýkat nechtěli.

Bříza na zahradě je podceňovaným pokladem: Užitečná je každá její část, léčivé účinky skrývá přes 1 400 let

Tyto stromy navíc mohou produkovat značné množství žaludů, a to zejména v letech tzv. žíru, kdy jejich produkce dramaticky stoupá. Toto množství ořechů může ucpat okapy nebo poškodit sekačky na trávu. A za větrného počasí mohou padající žaludy dokonce poškodit auta nebo zranit osoby pod nimi. Dobře si tedy rozmyslete, než je někde vysadíte. Vyplatí se to. „Umístění dubu příliš blízko vašeho domu zvyšuje riziko úderu blesku, který může způsobit značné škody jak na stromu, tak na všech stavbách v okolí,“ připomíná další hrozbu elektrikář Martin N. z Napajedel.

Dub a břízu u domu nevysazujte, mohou ho totiž poškodit iZdroj fotografie: Pixabay
Dub a břízu u domu nevysazujte, mohou ho totiž poškodit

Bříza: žíznivý soused

Břízy, i když to tak na prvních pohled nevypadá, mají podle webu Man-Tech také agresivní kořenový systém. Jsou známé tím, že usilovně vyhledávají vodu, což může znamenat potíže třeba pro blízké vodovodní potrubí. A nepříznivě mohou působit také na základy domu, pokud je vysadíte příliš blízko, jak už Chalupáři-Zahrádkáři už dříve informovali.

Jaké druhy stromů pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články