Dvířka pračky nechte otevřená, jinak hrozí tvorba plísní

Zvlášť po vyprání je důležité nechat dvířka pračky otevřená. V opačném případě si zaděláváte na velké množství problémů a nepříjemností.

i Zdroj fotografie: iStock.com
                   

Bez pračky se v dnešní době snad už žádná domácnost neobejde. Díky tomuto zařízení lze snadno vyprat velké množství špinavého prádla, a to téměř bez práce. Aby vám však mohla dlouhé roky dobře sloužit a odstraňovat i tu nejodolnější špínu, měli byste se zaměřit na určitá pravidla, která je potřeba dodržovat. Podle webu LepšíJá se spousta lidí dopouští chyby tím, že dvířka nechává neustále zavřená. I my už se přesvědčili o negativních dopadech, které zavřená dvířka pračky mají nejen na spotřebič.

Nezapomeňte pračku čistit

Pokud budete pravidelnou údržbu pračky zanedbávat, riskujete tím opravdu mnoho. Postupně totiž může docházet k hromadění nečistot, vodního kamene a vzniku plísní. To se projeví nejen na stavu pračky, ale také na vašem prádle. Obvykle se na něm objevují i po vyprání špinavé skvrny a fleky nebo po skončení pracího programu velmi nepříjemně zapáchá, jak jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Zaměřit byste se měli nejen samotný buben, ale také těsnění kolem dvířek, zásobník na prací prostředky a odtokový filtr. Zanedbáváním tohoto mytí a celkové údržby hrozí i trvalé poškození pračky a snížení její životnosti. Abyste ji však důkladně vyčistili od všech nečistot i bakterií, postačí vám k tomu i běžné suroviny z vaší domácnosti, o čemž jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Hravě si tak poradíte i bez chemikálií.

Stačí jeden šálek jedlé sody a prádlo bude perfektně měkké a jako nové iZdroj fotografie: Depositphotos
Dvířka pračky nechávejte zásadně otevřená. Vyhnete se vzniku plísní

Proč nechávat dvířka otevřená

Pračka je téměř neustále vystavována velké vlhkosti, kterou elektronika obecně nesnáší příliš dobře. Zvlášť po skončení pracího programu je proto důležité nechávat dvířka otevřená, aby mohl vnitřní prostor zcela vyschnout. Jejich zavíráním vytváříte ideální prostředí a podmínky pro šíření bakterií a vznik plísní. Zavírat byste je proto měli jen při praní nebo ve výjimečných případech, a pouze na nezbytně nutnou dobu.

Chcete mít ručníky opět čisté, ale pračka už nepomáhá? Babské řešení zajistí, že budou bílé a hebké jako čerstvě padlý sníh

Na co si dát ještě pozor

Podle informací na webu dTest je důležité v místnosti, kde se pračka nachází, také důkladně větrat. Zejména pokud máte pračku v koupelně. Tím zajistíte výměnu vzduchu v celé místnosti a lepší schnutí pračky, jak potvrzuje i naše čtenářka Alice S. z Mělníku: „Aby pračka dobře schla, vždy po praní vytřu těsnění dosucha, vyjmu zásobník na prací prášek a otevřu okno v koupelně alespoň na pár minut. Po plísni tak nejsou ani stopy.“

Jak na extra úklid pračky

Jak často a čím čistíte pračku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články