Fikus pohnojte mlékem, bude se mu pak dařit mnohem více

Při hnojení mlékem postupujte opatrně a nepřehánějte to, aby nedošlo k přehnojení rostliny. Ideální je naředit mléko vodou.

Množení rostlin může zefektivnit použití obyčejného banánu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Estetický vzhled fíkusů do značné míry závisí na stavu jejich listů. Zdravé, silné a lesklé listy jsou známkou dobře ošetřované rostliny. Proto někdy pěstitelé používají různé komerční prostředky, které mohou lesk listů zvýšit. Většinou bohužel obsahují silikony, které z dlouhodobého hlediska rostlinám příliš neprospívají. Stejnou práci však odvede i obyčejné mléko.

Použití mléka pro fíkus

Jeho aplikace je přitom podle webu BydleníSnů opravdu snadná. Jednoduše každý list otřete vatovým tamponem namočeným v mléce. Čím vyšší je obsah tuku v mléce, tím větší lesk dodá listům. „Pokud je na listu prach nebo špína, je třeba vatový tampon během procesu několikrát vyměnit – jinak hrozí, že fíkusu ucpete průduchy,“ radí čtenářka Hana K. z Jinonic.

Mléko je třeba naředit

Aby však tento živočišný produkt správně fungoval, určitě ho nesmíte použít jenom tak. Neředěné mléko totiž obsahuje vysoké množství vápníku, které může růst rostlin v konečném důsledku nepříznivě ovlivnit. Web ČasProBydlení doporučuje použít1 litr vody na 130 ml mléka. A pokud vám nějaký roztok zbude, můžete ho aplikovat i na jiné pokojovky.

Myslete však na to, že toto ředění hnojení snášejí pouze rostliny, které upřednostňují vápenatá hnojiva. Pro kyselomilné rostliny se nehodí. Například své azalce nebo kávovníku tak raději dopřávám výluh z kávové sedliny a jejich listy otírám vnitřní částí banánové slupky. Funguje opravdu přímo skvěle.

Fíkusům se bude dařit jedna báseň, chce to hnojivo s obsahem draslíku

Další výhody mléka pro rostliny

Mléko dodává listům lesk a jejich prostřednictvím rostlinu vyživuje, ale tady jeho výhody rozhodně nekončí. Jeho antimikrobiální vlastnosti mohou například pomoci při prevenci některých houbových chorob. V takovém případě použijte dvojnásobně množství mléka a aplikujte ho jako postřik na listy a stonky rostlin. Ošetření opakujte každý druhý den, dokud problémy nezmizí. Pokud se však do týdne stav vašich rostlin nezlepší, sáhněte raději po komerčních prostředcích. Někdy ty přírodní na zákeřné patogeny prostě nestačí.

Majonéza, olej, mléko a pivo pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos
Fikus můžete pohnojit mlékem, aby se mu dařilo lépe. Mléko obsahuje živiny, které mohou být pro rostlinu užitečné

A moje kolegyně z redakce Chalupáři-Zahrádkáři pak přidávají další tipy. Michaela Narecki při opadávání fíkusu doporučuje úpravu zálivky a Věra Myslíková zase varuje před jeho pěstování na parapetu – a to především kvůli možnému průvanu.

Jak pomoci fíkusu, který opadává? Tipy pro všechny zapálené milovníky zeleně

Jak se staráte o vzhled svého fíkusu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články