Hlodavci utečou ze zahrady lusknutím prstu, nesnesou zápach vršků rajčat

Hlodavci jsou nepříjemným úkazem na každé zahradě a rozhodně nepřináší radost. Zbavit se jich dá jednoduchou a přírodní cestou, a to využitím rajčat.

Hraboš okusující zeleninu i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Hlodavci jednoznačně představují postrach každé zahrady. Na rozdíl od krtků, kteří sice dokáží zpustošit zahradu a záhony nevzhlednými krtinci, jsou hlavními potížisty hraboši a hryzci. Krtci se živí primárně larvami, žížalami a jiným hmyzem, který v půdě najdou, aktivně však nepojídají kořeny rostlin a neničí pracně vypěstovanou úrodu a ovocné stromky. Hraboši a hryzci jsou v pustošení o poznání agresivnější, a přestože není jednoduché nad ně vyzrát, existuje několik způsobů, jak je ze zahrady vypudit.

Hryzec a hraboš jsou nevyhnutelnou součástí zahrady

Hraboš polní (Microtus arvalis) patří mezi nejrozšířenější hlodavce. Nejčastěji se vyskytuje v zahradách, které přímo sousedí s polem a loukami s řepkou či obilovinami, kde má ideální podmínky pro přezimování. Stahuje se poté do zahrad, kde okusuje cibule a oddenky okrasných a užitkových plodin, stejně tak ale i listy, stonky, kořeny a mladé dřeviny. Najdete-li přímo noru hraboše, kde přebývá se svou početnou rodinou, nakapejte do ní pár kapek ricinového oleje. Hraboši mají nadmíru citlivý čich a olej jim nevoní.

Hryzec vodní (Arvicola terrestris) se rád zdržuje v oblastech s vyšší hladinou podzemní vody a často obsazuje opuštěné nory po krtkovi. Živí se spadeným ovocem a větvičkami, největší škody ale dokáže napáchat na mladých stromcích. Systematicky ožírá kořeny okrasných a ovocných stromků a mladé dřeviny tak dokáže zcela zlikvidovat. U obou zmíněných hlodavců je prevencí čistá zahrada, pravidelný sběr spadeného ovoce, sečení trávy a kontrola kompostu. Stejně tak je ale dobré pěstovat zeleninu ve vyvýšených záhonech s pletivem.

Jak se zbavit hlodavců ekologickou cestou

Jednou z možností, jak se nezvaných hostů zbavit, je pořídit si kočku či psa. Jejich moč a exkrementy fungují výtečně jako zbraň proti hrabošům a hryzcům. Ač je k dostání nespočet chemických prostředků na odlákání těchto hlodavců, není příliš vhodné, aby se chemikálie uvolňovaly například v blízkosti pěstované zeleniny, kterou se následně chystáte zkonzumovat. Přírodní cesta je šetrnější k plodinám, hlodavcům i vašemu zdraví.

Aksamitník iZdroj fotografie: Pexels

Jelikož mají hlodavci poměrně citlivý čich, vysaďte do zahrady aromatické byliny a rostliny. Hodí se například česnek, máta, aksamitník či rozmarýn. Vhodnou ochranou je i vysazení černého nebo červeného bezu. Jejich kořeny produkují kyselinu kyanovodíkovou, která hlodavcům velmi páchne a ti se pak v zahradě nebudou zdržovat.

Rajčata na hlodavce fungují jako přírodní odpuzovač

Je to k nevíře, ale jsou to obyčejná rajčata, která hryzci a hraboši k smrti nesnáší. Jejich aromatický odér je ze zahrady vyžene cobydup. Zkuste rozmístit vršky rajčat po zahradě a zanedlouho zjistíte, že po hlodavcích není ani památky. Použít lze otrhané zálistky nebo části rostlin, které bylo třeba odstranit. Bariéra vydrží několik dní, poté ji musíte obnovit.

Jaké triky používáte proti hlodavcům?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články