Pár kapek do jamek hraboše a otravný hlodavec se na zahradě už neukáže

Malý hraboš dokáže napáchat velké škody. Použijte proti němu jeho vlastní zbraň (citlivý čich) a pokapejte zahradu vhodnými pomocníky.

Hraboši - škůdce zahrady i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Díry v trávníku a záhonu a skomírající rostliny i stromy – takové škody dokáže v zahradě napáchat hraboš. Tento malý hlodavec (měří do 10 cm) patří mezi býložravce a je to pořádný nenasyta, za jeden den totiž zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Za oběť mu padnou kořeny i cibulky rostlin, květiny, kůra stromů, zelené části rostlin, semínka, ovoce i zelenina. Kromě toho se hraboši velice rychle přemnožují, takže zpozorujete-li jejich přítomnost ve své zahradě, je třeba zakročit co nejrychleji.

Hraboše zažene pár kapek oleje

Hraboši mají stejně jako většina dalších zvířat velice citlivý čich. Některé pachy je dráždí a snaží se jim vyhýbat. Mezi ně patří zápach ricinového oleje. Nakapejte ho trochu okolo ohrožených rostlin a vchodů tunelů a vytvořte tak bariéru, kterou hlodavec nepřekročí. Zefektivnit celý zákrok můžete ještě za pomoci aromatického koření. Rozsypejte kolem rostlin skořici, granulovaný česnek nebo chilli koření. Dráždivá chemická sloučenina kapsaicin, kterou obsahuje, hraboše spolehlivě zažene.

Znepříjemněte hrabošům život

Hlodavci se u vás usídlili proto, že jsou tam pro ně vhodné podmínky. Zkuste to změnit a znepříjemnit jim pobyt v zahradě. Vysaďte na záhonech rostliny, které je díky svému zápachu zastraší – pryšec, mátu, komonici nebo keř černého rybízu. Pomůže i populární jehličnan, jakým je túje, stačí vložit větvičku do vchodu tunelu. Likvidujte chodbičky, které objevíte. Zalijte je vodou nebo zasypte zeminou. Problém s hraboši vám může pomoci vyřešit i pes nebo kočka.

Hraboši - chod do tunelu iZdroj fotografie: Mike McCune / Creative Commons / CC BY 2.0

Zabezpečte rostliny v zahradě

Květiny i stromy v zahradě můžete před škodlivými hlodavci šikovně zaštítit. Tulipány, narcisy a další cibulnaté a hlíznaté květiny sázejte do země ve speciálním košíku, který je před hrabošem ochrání. Kromě toho vám usnadní i výsadbu a vyjmutí cibulek ze země. Zajistěte také kmeny stromů. Obalte je slámou nebo síťovinou, která hrabošům zabrání se dostat ke kůře. Zakládáte-li nový trávník, natáhněte i pod něj síťovinu. Hraboš, ale ani krtek nebudou mít šanci se přes ni prokopat na povrch.

Jak zasadit strom, aby se k němu nedostali hraboši a jiní škůdci.

Jak chráníte zahradu před hraboši vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články