Je podzim, tudíž čas na hnojení ovocných stromů: Sadař s 30letou praxí prozradil, čím hnojit, aby stromy daly příští rok obrovskou úrodu

Aby ovocné stromy přinesly i příští rok dobrou úrodu, je třeba se o ně na podzim dobře postarat. Důležité je zejména včasné hnojení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po sklizni jsou jabloně, hrušně a další ovocné stromy značně vyčerpané. Aby i příští rok poskytly velkou úrodu, je třeba je právě teď zásobit užitečnými látkami a připravit je na zimování. Proto zkušení zahradníci obvykle začínají s jejich hnojením v září. Podzimní hnojení pak obvykle končí dva týdny před prvními mrazíky, takže není možné stanovit jednotný termín, v němž by k němu mělo dojít – musíte se řídit předpokládaným vývojem počasí.

Čím hnojit ovocné stromy

Pokud máte v oblibě minerální hnojiva, vyvarujte se těch s nadměrným obsahem dusíku. Ten zpomaluje vyzrávání rostlinných pletiv a stromky jsou pak více náchylné k působení mrazu. A co tedy použít? Vezměte si k ruce například 40 až 50 gramů superfosfátu (jde o množství na 1 metr čtvereční). A jak ho aplikovat správně? Vytvořte kolem kmene několik rýh a produkt nasypte asi do hloubky až 30 cm.

Můžete ho však i rozhazovat po hrstech v kruhu ve vzdálenosti přibližně 40 až 45 cm od sebe. Máte-li na vaší zahradě chudou půdu, pak navíc přidejte ještě kyselinu sírovou a chlorid draselný. Hlavní je nepřehánět to s dávkováním, jinak můžete stromky spíše poškodit. A to byste zcela jistě nechtěli.

Hnojivo pro stromy z pampelišek

Pampelišky smetánky (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.) se používají jako léčivo v lidové medicíně, ovšem prospět mohou i vaší zahradě. A to ve formě skvělého hnojiva, které nejlépe vyživí právě ovocné stromy. A jak si ho připravit? Listy pampelišek stačí nasbírat, vložit do nádoby, a poté je zcela zalít teplou vodou a přikrýt pokličkou. Můžete k nim přidat i kopřivy nebo čerstvou trávu. Nádobu uložte na tmavém místě, aby na ni nedopadalo přímé sluneční světlo. Každý den obsah promíchejte a počkejte několik dní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Brzy začne z nádoby vycházet poměrně nepříjemný zápach. To je ovšem v pořádku, jde o začátek žádoucího fermentačního procesu. Nyní už stačí jen počkat, dokud zápach nezmizí. Jakmile k tomu dojde, tak hnojivo přefiltrujte, zřeďte v poměru 1:10 a použijte jako zálivku na rostliny. Ovšem použité listy pampelišek nevyhazujte. Lze je totiž využít jako mulč k pokrytí půdy kolem stromů. Jakmile se rozloží, dodají ovocným stromů další žádoucí výživu.

S nemocemi zatočí jód

Pokud jsou však vaše stromky viditelně nemocné, pak jen dobré hnojení nestačí. Naopak – musíte je správně ošetřit. A jak na to? Měsíc před sklizní ošetřete všechny stromky roztokem jódu. Použijte ho v množství 10 ml na 10 litrů vody. Po třech dnech postup opakujte. Jabloně, hrušně a slivoně pak ještě ošetřete speciální roztokem. Pro jeho přípravu budete potřebovat 300 gramů síranu měďnatého, 450 g nehašeného vápna a 10 litrů vody.

Znovu pak musíte tento postup zopakovat ještě s nástupem jara nebo v případě potřeby i na začátku období květu. V takovém případě je však nutné silnější ředění. Proto použijte jen 100 g síranu měďnatého a 150 g nehašeného vápna na 10 litrů vody. Po odkvětu (nejlépe 15 až 20 dní po odkvětu) musíte pak stromy stejným roztokem ošetřit ještě jednou.

Udržovací řez dospělých jabloní. Ukázka střihu 70 let staré jabloně v kondici

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro péči o ovocné stromy na podzim?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články