Sáčky zeleného čaje do koše nepatří, na zahradě poslouží jako hnojivo

Zelený čaj neprospívá jen lidem – naopak. Velmi užitečný může být i při hnojení nejrůznějších rostlin doma i na zahradě.

i Zdroj fotografie: Martyman2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zelený čaj máme obvykle spojen s příznivými účinky na lidský organismus, ale málo se ví o jeho působení na rostliny. Jedna malá hrst stačí k tomu, aby doposud neduživé sazenice začaly krásně růst a tvrdohlavé balkonovky či pokojovky kvést.

Jak čaj působí na rostliny

Čaj je pro rostliny velmi přínosný, protože obsahuje řadu živin, jako jsou dusík, fosfor a draslík, jež jsou pro růst a vývoj rostlin důležité. Navíc v něm najdete také třísloviny, která mají dezinfekční účinky a dokážou zabránit šíření bakterií a plísní v půdě.

Kromě toho také toto hnojivo dodává rostlinám živiny a může také pomoci s regulací pH půdy. Pokud máte kyselou zeminu, pak může čaj fungovat jako přírodní prostředek k dosažení zásaditého pH. To je pro rostliny důležité, protože díky tomu mohou lépe absorbovat živiny.

Jak hnojit zeleným čajem

Pokud máte k dispozici čerstvé čajové lístky, můžete je použít rovnou. Vhodné množství čaje na jednu rostlinu (po zalití vodou) je asi jedna až dvě lžíce. Vlhké čajové lístky můžete přidat přímo do půdy při zalévání rostlin, nebo je lze nechat několik dní macerovat ve vodě. Do ní se uvolní veškeré živiny, takže poslouží jako skvělá zálivka.

Hnojení rostlin zeleným čajem má až zázračné účinky iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy a jak často hnojit

Je důležité dávat pozor na to, kolik čaje přidáváte do půdy, protože příliš velké množství může mít negativní vliv na růst rostlin. Ideální je použít toto hnojivo jednou za měsíc, přičemž stačí přidat jednu až dvě lžíce na jednu rostlinu. Některé rostliny, jako například fialky, azalky nebo zahradní rododendrony, preferují spíše kyselou půdu, a pro ty je tedy zelený čaj přímo ideální. Mezi další „kyselomilce“ patří i:

  • hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
  • pomněnky (Myosotis)
  • brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
  • chryzantéma (Chrysanthemum)
  • vřesy (Calluna L.)
  • lilie (Lilium)
  • hyacinty (Hyacinthus)
  • brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
  • vřesovec pleťový (Erica carnea)
Proč dávat použité čajové sáčky do dřezu iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem chcete-li pohnojit rostliny, které preferují zásaditou půdu, je lepší pro ně použít bílý čaj, protože obsahuje méně tříslovin a kyselin. Rozhodně se to však vyplatí. Hnojení rostlin čajem je totiž opravdu snadné, a navíc i ekologické. Čajové lístky totiž obsahuje mnoho důležitých živin a také pomáhají regulovat pH půdy.

Další tipy pro hnojení čajem

Pokud se vám nechce sušit a drtit čajové lístky, můžete použít i již použité čajové sáčky, ale předtím z nich čaj musíte samozřejmě vysypat a sáčky vyhodit. Ale pozor – vyhněte se přitom všem takzvaným ovocným čajům. Ty totiž pravý čaj neobsahují (nebo jen ve velmi malém množství). Rostliny z nich tedy příliš mnoho živin nezískají.

Jaká netradiční hnojiva používáte při péči o své rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články