Hnojivo a insekticid zdarma: Plodiny ochrání fermentované zálistky z rajčat

Až budete příště odstraňovat boční výhony rajčat, nespěchejte s nimi hned ke kompostu. Vyrobit se z nich dá skvělé hnojivo i postřik proti škůdcům.

Zálistky z rajčat i Zdroj fotografie: elizaraxi / Creative Commons / CC BY 2.0
                   

Během zahradničení vzniká celá řada biologického odpadu, z něhož většina končí v kompostu. Spousta takových zbytků se ale dá využít mnohem efektivněji, příkladem za všechny jsou zálistky z rajčat, které by se měly pravidelně odstraňovat. Pokud pěstujete více sazenic, docela rychle nasbíráte dostatek cenného materiálu pro výrobu účinného hnojiva i postřiku proti škodlivému hmyzu.

Proč odstraňovat zálistky z rajčat

Jedno z  pravidel úspěšného pěstování tyčkových rajčat zní: vylamovat boční výhony. Ty totiž rostlinu zbytečně vysilují – věnuje jim energii, kterou by mohla raději investovat do růstu a zrání plodů. Navíc tím keřík prosvětlíte, k plodům se dostane více slunce a snížíte riziko vzniku a šíření plísní. Zálistky z rajčat je nejjednodušší vylomit prsty, někteří ale dávají přednost vyštípnutí za pomoci nůžek – v takovém případě ale používejte jen vydezinfikované nástroje, abyste rostliny neohrozili infekcí. Kromě odstraňování bočních výhonů zkracujte rajčatům i zbytečně dlouhé listy.

Zálistky z rajčat jako hnojivo i insekticid

Možná jste si všimli, že na rajčatech se škůdci vyskytují jen ojediněle (víceméně jen tehdy, pokud jsou z nějakého důvodu ve špatném stavu). Mohou za to enzymy obsažené v jejich zelených částech, které nesnesou například svilušky a molice. Zálistky z rajčat tak poslouží jako základ pro postřik, jehož příprava je velice jednoduchá: Nasbírané zálistky zalijte v kyblíku vodou a ponechte dva dny louhovat. Po uplynutí doby směs sceďte a přidejte 50 ml prostředku na nádobí nebo tekutého mýdla. Zamíchejte a vzniklým roztokem postříkejte ohrožené rostliny.

Zálistky jsou také zdrojem mnoha prospěšných látek. Po vylomení je můžete nechat ležet na zemi pod sazenicemi, kde zetlí a obohatí půdu. Nebo je zkvaste a vytvořte z nich jíchu, která bude plnohodnotným hnojivem především pro okurky. Vylomené výhony zalejte vodou, nechte sedm dní fermentovat, a nakonec sceďte. Před samotným hnojením zřeďte dva litry zákvasu deseti litry vody. Každou rostlinu zalejte litrem hotového roztoku jednou za deset dní.

Vratič obecný iZdroj fotografie: Matt Lavin / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Místo zálistků poslouží vratič

Pokud pěstujete jen pár rajčatových keříků a nemáte dostatek materiálu pro výrobu postřiku, můžete zálistky z rajčat nahradit vratičem, všudypřítomnou rostlinou se žlutým květenstvím. Jeho výrazná specifická vůně dokáže odpudit řadu škůdců, mezi jinými i mšice nebo mandelinky. Při aplikaci postřiku z vratiče buďte opatrní a používejte rukavice, obsahuje totiž thujon, který by u citlivějších jedinců mohl vyvolat alergickou reakci.

Jak zkracovat listy u rajčat

Jak nakládáte s rajčatovými zálistky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články