Hnojivo z bobkového listu a cukru zařídí, že se všem plodinám bude dařit

Bobkový list není jen chutné koření – obsahuje velké množství živin, které mohou skvěle prospět i vaší zahradě.

Bobkový list na utěrce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Pro zahrádkáře, kteří chtějí podpořit růst rostlin s trochou kreativity a udržitelnosti, může být vhodným řešením použití netradičních organických směsí, jako je například tohle oblíbené hnojivo z bobkového listu a cukru. Podle webu UdálostiExtra má totiž pro vaši zahradu tahle kombinace celou řadu výhod.

Co dovede bobkový list na zahradě

Na zahradě slouží bobkové listy podle informací z webu SnadnoBydlet k dvojímu účelu: jsou zdrojem základních živin a působí jako přirozený prostředek proti škůdcům. V první řadě obsahují cenné minerální látky (železo, mangan, vápník a hořčík), takže skvěle napomáhají tvorbě chlorofylu a posilují buněčné stěny rostlin. Ovšem zapomínat nelze ani na jejich aromatické vlastnosti, díky nimž nejsou jen příjemné pro lidský nos, ale také přirozeně odpuzují mnoho zahradních škůdců.

Sladké účinky cukru na rostliny

A jakou roli v tomhle celém koloběhu hraje výše zmíněný cukr? Funguje jako jednoduchý zdroj sacharidů, který pomáhá vyživovat užitečné půdní mikroby. A tito neviditelní pomocníci zase na oplátku podporují růst rostlin tím, že zlepšují strukturu půdy a dostupnost živin.

Do bubnu pračky vhoďte bobkový list, textilie si díky tomu udrží barvu

Do bubnu pračky vhoďte bobkový list, textilie si díky tomu udrží svoji barvu

Výroba hnojiva z bobkového listu a cukru

Výroba tohoto hnojiva je jednoduchá a zvládnete ji jen s pomocí několika jednoduchých kroků. Pro začátek si nachystejte všechny potřebné ingredience:

  • 3 až 4 bobkové listy
  • 1 polévková lžíce cukru
  • 1 litr teplé vody

Vložte bobkové listy a cukr do mixéru. Přilijte litr teplé vody, která pomůže extrahovat živiny a rozpustit cukr. Rozmixujte a nechte asi 12 hodin odstát. Po této době vše přeceďte přes jemné síto, abyste odstranili všechny pevné částice. Výsledná tekutina je koncentrované hnojivo, která dokáže na vaší zahradě doslova zázraky. Proto zřeďte jeden šálek v 10 litrech vody a tímto zředěným roztokem zalévejte své záhony každých 25 až 30 dní.

Pokud chcete svou zahradu vyživit opravdu efektivně a jednoduše, pozvěte si k ruce osvědčený bobkový list. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete svou zahradu vyživit opravdu efektivně a jednoduše, pozvěte si k ruce osvědčený bobkový list

Použití dřevěného popela

Přidáním lžičky dřevěného popela do směsi před jejím zředěním však můžete rostlinám dodat ještě více živin. Ve hře je především draslík, který je nezbytný pro jejich celkovou vitalitu a odolnost vůči chorobám. Bobkový list samotný vám pak  skvěle pomůže třeba i při údržbě WC, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Bobkový list a jak na jeho efektivní pěstování

Jaké jsou vaše osvědčené triky při aplikaci bobkového listu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články