Klíčové je vyhýbat se bahnitým a podmáčeným oblastem, protože tyto oblasti se často stále ještě vzpamatovávají z povodní.
Díky křehké rovnováze počasí a specifickým podmínkám prostředí jsou letos pro růst hub ideální vyšší polohy. Bohužel to však zatím neplatí plošně. Podívejte se, kam se právě teď vydat a co si dát do košíků.
Ideální podmínky pro růst hub
Hojný výskyt hub ve vyšších polohách lze z velké části přičíst kombinaci nedávných povětrnostních událostí a terénu. Horské oblasti mívají v průměru nižší teploty, které jsou pro růst hub příznivější, než tropická vedra, která panovala donedávna v nížinách. Pravidelné srážky, chladnější noci a složení půdy slibují hojnou úrodu.
Horské oblasti jsou navíc lákavé nejen díky chladnějšímu klimatu, ale také proto, že jejich rozmanité ekosystémy podporují širokou škálu druhů hub. Navíc tu houby podléhají méně různým rušivým vlivům lidské činnosti a znečištění, což umožňuje ničím nerušený růst mycelia v bohaté organické půdě.
Dívejte se, kam se vydáváte
Než se vydáte na houbařskou výpravu, je nezbytné zjistit stav lesů. Nedávné bouřky a přívalové deště mohly totiž zanechat některé oblasti podmáčené a nebezpečné, nemluvě o poškození lesních ekosystémů. Dobré informace vám dají třeba na obecním úřadě.
Regionální přehled sklizně hub
Vědět, kam se vydat, je polovina úspěchu, jak píše web CHMI. Ne všude však houby rostou. Kde se už můžete dozajista těšit na houbařské žně?
- Ústecký kraj: Růst je zatím řídký, několik ojedinělých nálezů je v okolí Sebuzína, Rumburku a Kryštofových Hamrů.
- Plzeňský kraj: Několik úspěšných nálezů, zejména v okolí Kaznějova a Stříbra.
- Liberecký kraj: Úspěch budete mít nejspíš v Jizerských horách v okolí Šámalky a Blatného rybníka.
- Jihočeský kraj: Šumava je klenotem letošní houbařské sezóny. Jsou hlášeny plné koše hub v čele s hříbky.
- Kraj Vysočina: Nálezy hlásí městys Sněžné a Nové Město na Moravě.
- Olomoucký kraj: Hledejte v okolí vodní nádrže Pastviny, slibné výsledky vykazují i Jeseníky
Pokud ve vašem okolí zatím houby nerostou, můžete navštívit alespoň nějakou výstavu nebo přednášku. Jejich seznam najdete na stránkách NaturAtlas. A pokusit se můžete i o pěstování na zahradě – i s tím už Chalupáři-Zahrádkáři radili.