I nejzašlejší prádlo bude zářit bílou barvou, pomocnou ruku podá hydrogenuhličitan

Aby vaše bílé prádlo nebo třeba bytové textilie vždy vypadaly jako nové, nemusíte je máčet v chemii – místo toho vsaďte na přírodní pomocníky.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Snaha odstranit odolné skvrny a zachovat nedotčenou bělost oblečení může být nelehkým úkolem. Web TheSpruce však objevil jednoduché a účinné řešení, které využívá při bělení prádla sílu běžných domácích prostředků – a ty přitom fungují opravdu skvěle.

Zázračný recept na bílé prádlo

Chcete-li se vydat na cestu proměny zašlého bílého oblečení v zářivý zázrak, připravte si následující ingredience:

  1. Vroucí voda
  2. 1 polévková lžíce jedlé sody alias hydrogenuhličitanu sodného
  3. 2 lžíce octa
  4. 1 polévková lžíce jakéhokoli tekutého prostředku na nádobí
  5. 1 polévková lžíce soli

Začněte nalitím vroucí vody do umyvadla. Přidejte jedlou sodu, sůl, ocet a tekutý prostředek na nádobí. Směs důkladně promíchejte, čímž vytvoříte silný roztok. Do něj potom ponořte znečištěné bílé oblečení a zajistěte, aby bylo zcela ponořené. „V případě potřeby ho zatižte třeba těžkým hrncem,“ radí paní Marie T. z Bohumína.

Nechte je namočené minimálně 2 hodiny. Během této doby účinná kombinace složek zapůsobí jako kouzlo a bez námahy odstraní z tkaniny špínu a skvrny. Jak jsme psali na webu Chalupáři-Zahrádkáři, přidáním soli do praní se můžete zbavit odolných skvrn také na vašich silně znečištěných utěrkách. A funguje i na plíseň.

Zašedlé nebo zažloutlé prádlo není nijak příjemné na pohled, a proto řada lidí sahá po bělidlu z drogerie iZdroj fotografie: Pixabay
Zašedlé nebo zažloutlé prádlo není nijak příjemné na pohled, a proto řada lidí sahá po bělidlu z drogerie – to ale není třeba

Oblečení propláchněte a vysušte

Po namočení oblečení jednoduše vyždímejte a opláchněte pod proudem čisté vody. Pro rychlé osvěžení je můžete také hodit do pračky s programem pro rychlé praní. Tento krok nejen odstraní zbytky roztoku, ale také zajistí důkladné vyčištění oděvů. Podobný postup doporučuje pro bělení textilií i magazín ReceptyPrimaNápadů.

Aspirin jako pomocník při bělení prádla: Stačí vhodit tablety do pračky nebo z nich udělat namáčecí lázeň

Další tipy pro péči o bílé prádlo

Obecně platí, že bílé prádlo by se mělo prát odděleně od barevného. Zabráníte tak zaprání barev a zachováte svěžest a krásu bílého oblečení opravdu dlouho. Vyvarujte se také přeplnění pračky, které může ohrozit účinnost praní. Dbejte na to, aby byl v bubnu vždy dostatek místa pro důkladné vyprání každého oděvu, což zabrání případnému zešednutí, které podle mých zkušeností obvykle způsobuje nedostatečně vypláchnutý prací prostředek.

Jak vybělit polštáře a matrace bez bělidla iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše bílé prádlo nebo třeba bytové textilie vždy vypadaly jako nové, nemusíte je máčet v chemii – místo toho vsaďte na přírodní pomocníky

A pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, pak vždy k prášku přidávejte i změkčovač tkanin nebo ho nahraďte jedním šálkem bílého octa. Ten pomáhá zabránit usazování minerálních látek na oblečení a zachovává jeho bělost. Také pravidelně odstraňujte vodní kámen v pračce pomocí komerčních prostředků nebo volte přírodní řešení, jako je ocet nebo kyselina citronová. A pokud je to jen trochu možné, využijte slunečných dnů a sušte prádlo na venku. Sluneční světlo nejen pomáhá udržovat bělost, ale také dodává vašemu oblečení přirozenou svěžest.

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro údržbu bílého prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články