Bublinková folie jako zachránce před unikajícím teplem: Triviální aplikace, zato perfektní účinky

Pokud potřebujete v domě udržet teplo, můžete vsadit i na docela obyčejné pomocníky. Patří mezi ně i bublinková fólie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Freepik
                   

Existuje několik domácích způsobů, jak izolovat okna, a použití bublinkové fólie patří bezesporu mezi ty nejoblíbenější. Nestojí vás totiž skoro nic, na okno ji není třeba jakkoliv složitě připevňovat a v konečném důsledku nevypadá úplně nejhůře. Jak si tedy poradit s její aplikací a co o ní vědět?

Jak používat bublinkovou fólii na okna

V obchodech lze v současnosti pořídit izolační sady na plastová okna, jež se velmi jednoduše používají. Tyto sady obsahují průhlednou plastovou fólii, která se na okno nalepí oboustrannou páskou a poté se pevně zafixuje fénem. A velmi podobně působí také okenní izolační fólie. I ty se (podobně jako v případě izolačních sad) nalepí na okno oboustrannou páskou, ale tentokrát teplo fénu potřebovat nebudete. Fólie je dostatečně izolující sama o sobě.

Oba tyto pomocníky však může nahradit právě docela obyčejná bublinková fólie, která se používá například jako výplň balíků nebo křehkého zboží. Jednoduše aplikujte bublinkovou fólii na okenní sklo a přilepte ji lepicí páskou. Pokud máte obavu, že byste sklo zničili, můžete použít i obyčejnou vodu. Fólii přesně zastřihnete na rozměry okenní tabulky, následně na ni nastříkejte vodu a fólii na sklo přitiskněte hladkou stranou (u oboustranných 3D fólií bohužel tento způsob použít nelze) a máte hotovo.

Jak funguje bublinková fólie na oknech.

Tento izolační materiál pomůže omezit pohyb vzduchu mezi oknem a vnitřkem místnosti, takže zabrání úniku tepla zevnitř do mnohem chladnějších venkovních prostor. To vám pomůže ušetřit nemalé náklady na vytápění. Je však opravdu důležité, aby po všech stranách dokonale přisedala. Vyhlaďte ji proto pečlivě rukou nebo například plastovou kartou (klidně starou kreditkou), s jejichž pomocí vtlačíte i ty nejmenší bublinky vzduchu, které by mohly způsobit špatné usazení, a tím i nedostatečnou funkci fólie.

Izolovat okna lze i s obyčejnou bublinkovou fólií iZdroj fotografie: Pexels

Další způsoby izolace oken

Kromě bublinkové fólie můžete vsadit i na ochranné lišty. Ty se připevňují kolem okrajů okenního rámu, abys utěsnily všechny mezery a zabránily průvanu, který také dokáže značnou část tepla „odčerpat“ pryč. A vsadit můžete i na silné záclony nebo závěsy. A jakým způsobem fungují? Zavěste je před okno tak, abyste získali další vrstvu izolace. Stejným způsobem vám mohou pomoci i žaluzie a rolety, které rovněž dokážou snížit tepelné ztráty.

Ty venkovní bývají účinnější, ale nic nezkazíte ani s těmi vnitřními. Do místností, které v zimě používáte jen málo, je možné nainstalovat izolované okenní vložky. Jde o odnímatelné panely, které se vejdou do rámu okna a poskytují tak další vrstvu izolace. Bohužel nevypadají příliš dobře a mnohdy brání dostatečnému prostupu slunečního světla. Jejich použití si tedy opravdu dobře rozmyslete.

Jak bráníte unikům tepla během zimy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články