Starší okna jsou už po několika letech používání a stále méně energeticky účinná a může jimi unikat až 25 % tepla.
Stará okna mají mnohdy problémy s těsností. Pro zlepšení tepelné pohody budovy se vyplatí postarat se i o jejich izolaci. Je samozřejmě možné vsadit například na výměnu zasklení, seřízení kování nebo provedení ostění. Ale existují i mnohem jednodušší způsoby, se kterými si poradí všichni.
Jak zaizolovat staré okno
Výměna těsnění je v tomto ohledu absolutním základem. Ne vždy je však nutné ho vyměnit celé. Staré okno je možné zateplit mnohem jednoduššími, a především levnějšími úpravami. Mnohdy stačí jen pečlivě odstranit staré části a nahradit je novými. Musíte pouze vybrat těsnění s profilem, který odpovídá vašemu okennímu rámu.
Pozornost věnujte i jeho tloušťce – měla by zakrýt celou mezeru. Ustřihněte těsnění a poté z jednotlivých kusů odstraňte ochrannou pásku. Lepení začnete od vnější hrany okna a postupně pečlivě přitlačte těsnění podél určené linie. Dejte však pozor, abyste ho nepřetáhli přes těsnění, které na oknech zůstalo. Jen co nejpečlivěji vyplňujte mezery.
Použít je možné i silikon
Pokud samotná výměna těsnění nestačí, je možné k utěsnění oken použít i transparentní silikon, montážní pěnu nebo akrylátový silikon. Abyste však tyto pomocníky nechtěně nenanesli na nežádoucí místa, pak musíte další povrchy okenních rámů nejprve ochránit malířskou páskou. Po aplikaci zvoleného prostředku odstraňte jeho zbytky univerzální škrabkou a ochranu odlepte až úplně nakonec.
Izolace z polystyrenu
Pokud máte doma opravdu stará a netěsnící okna, která jsou už spíše zralá na výměnu než na opravu, zkuste s nimi ještě letošní zimu přežít díky jednoduchému triku. Nejlepším pomocníkem vám v tomto ohledu bude polystyren. Vytvořte z něj dostatečně tlusté a široké pásy tak, aby pokrývaly cca 6 cm rámu okna po celém obvodu.
Části polystyrenu poté k sobě slepte vhodnou lepicí maltou, a nakonec zajistěte výztužnou síťovinou – ta by měla být vyrobena nejlépe ze skelného vlákna. Nejde sice o nijak estetické řešení, ale zimu venku rozhodně udrží.
Správné seřízení oken je důležité
Zapomenout byste neměli ani na seřízení kování. Jde o proces, který nám umožní zvýšit energetickou účinnost oken doslova za několik minut. Vhodné seřízení umožňuje nastavit obě křídla tak, aby přes zimu či podzim více přilnula k rámu okna a omezila tedy tepelné ztráty. Naopak během jara či léta dosedají křídla volněji a umožňují tak lepší ventilaci vzduchu.
Většina oken má už dnes kování vybavené speciálními seřizovacími válečky. Pro nastavení je pak stačí jednoduše otočit doleva, tedy proti směru hodinových ručiček. Pamatujte si ovšem, že čím více okno přilne k rámu, tím obtížněji se s ním bude manipulovat. Pocítíte to například při ovládání kliky.