Jak na dávkování pracího prostředku: Postačí 2 polévkové lžíce, více prášku škodí

V případě, že na etiketě pracího prostředku nejsou uvedeny konkrétní pokyny, můžete začít s 2 polévkovými lžícemi – ne vždy je však toto množství univerzální.

Odměrka na prášek i Zdroj fotografie: Uživatel Marco Verch Professional Photographer / Creative Commons / CC BY
                   

Správné dávkování pracího prostředku je nezbytné nejen pro účinné praní, ale také pro dlouhou životnost pračky a péči o oblečení. Ne vždy totiž platí mezi množstvím prášku a kvalitním vypráním textilií přímá úměra. Bývá to právě naopak.

Pravidlo dvou polévkových lžic

Navzdory všeobecnému přesvědčení jsou pro běžnou dávku prádla nutné pouze asi dvě polévkové lžíce pracího prášku. Toto množství je dostatečné k účinnému vyčištění oblečení, aniž by zanechávalo zbytky. Pokud z pračky vytáhnete oblečení, které je podivně lepkavé nebo zašedlé, je to jasná známka toho, že bylo použito příliš mnoho pracího prostředku.

Další náznak toho, že je pracího prostředku příliš, najdete přímo ve své pračce. Pokud vám totiž po doprání prádla v zásobníku ještě zbývá, pak jste ho podle tvrzení z webu VeseléBydlení zcela jistě použili až moc. Přebytečný prací prostředek ovšem nezůstává jen v dávkovači, ale často se hromadí také ve vnitřních částech pračky, což vede k jejímu postupnému poškozování. Prvním náznakem toho, že něco není v pořádku, bývá opravdu nepříjemný zápach.

Hotelový fígl na praní ručníků, ložního prádla a oblečení. Zničí bakterie, obnoví původní barvu a odstraní i zvířecí chlupy

Tvrdost vody a množství pracího prostředku

Tvrdost vody ve vaší oblasti hraje podle webu AAzdraví v tomto ohledu opravdu zásadní roli. U měkké vody lze množství pracího prostředku snížit. Ale naopak tvrdá voda, která obsahuje více minerálů, může vyžadovat mírné zvýšení množství pracího prostředku. Jinak hrozí, že se vám textilie nikdy pořádně nevyperou. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak docela obyčejným octem prodloužit životnost pračky nebo jak ji vyčistit tabletami do myčky.

Žena vyndává prádlo iZdroj fotografie: Pexels
Doporučená dávka prášku závisí na konkrétním pracím prostředku a na velikosti nádoby či množství prádla, které chcete vyprat

5 nebo 9 kilogramů prádla?

Podle naší čtenářky Radky T. Z Rožnova pod Radhoštěm také není jedno, jak velkou pračku máte. „Běžně je v návodech na prací prostředky počítáno s malými pračkami – tedy na 5 kilogramů prádla. Ale mnohem častěji jsou k vidění ty na 9 kilogramů nebo i více. Musíte tedy podle tohoto vzoru potřebnou dávku pracího prostředku přepočítat.“ Já se dívala na svou pračku a opravdu má objem 9 kilogramů – rozhodně jde tedy o velmi užitečnou radu.

Jak správně dávkovat a skladovat prací prostředek podle profesionálů

Jaké jsou vaše prověřené triky pro dávkování pracího prostředku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články