Jak na efektivní čištění koberce: Pomůže ocet i jedlá soda

Při čištění koberců není třeba se vždy spoléhat na drahé čističe z obchodu – jejich roli totiž skvěle zastanou i různí domácí pomocníci.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Údržba čistoty interiéru vašeho vozidla nezahrnuje pouze čalounění, ale také často opomíjené podlahové rohože nebo koberce. Tyto prvky přispívají nejen k estetickému vzhledu, ale také k celkové čistotě a hygieně vašeho vozu – a na to rozhodně není možné zapomínat. Proces čištění těchto koberců se však liší, a to v závislosti na jejich materiálovém složení. V případě gumových rohoží je totiž rozhodně zapotřebí jiný přístup než u koberců podobných sametu.

Jak na čištění gumových koberečků

Gumové koberečky je nutné pro důkladné vyčištění vyjmout z vozidla. Začněte oklepáním uvolněných nečistot a zbytků. Následně rohože pomocí zahradní hadice opláchněte, abyste odstranili nahromaděnou špínu. Vsadit můžete i na použití specializovaného čisticího šamponu určeného pro gumové rohože, který proces čištění ještě zkvalitní. Jak na to? Naneste šampon na povrch rohože a vydrhněte jej kartáčem nebo hadříkem. Po několika minutách působení vše opláchněte a nechte gumové rohože zcela vyschnout.

Údržba klasických koberečků v autě

Koberce vyrobené z textilu vyžadují především vysávání. Pokud je to možné, vyjměte je a vyklepejte, abyste ze všeho nejdříve odstranili uvolněné nečistoty – pak už vám stačí jen účinný vysavač. Mezi další oblíbené metody čištění interiéru vozu patří např:

  • Roztok octa a vody na skvrny: Pro odstranění skvrn připravte čisticí směs smícháním stejných dílů teplé vody a octa. Tento roztok naneste na potřísněná místa a nechte několik minut působit. Následně skvrny otřete hadříkem nebo houbou.
  • Parní čistič: Parní čistič je účinný pro koberce z textilních materiálů. Jeho vysoká teplota pomáhá dezinfikovat povrch a odstraňuje zatuchlé pachy. Při používání parního čističe je nezbytné dodržovat pokyny výrobce, aby nedošlo k poškození vláken koberce.
  • Sáhnout můžete i po přírodních alternativách nebo po roztoku šamponu a mýdla, jejichž používání jsme doporučovali na Chalupáři-Zahrádkáři již dříve.

Koupil starý autobus a přeměnil ho na úžasný obytný vůz

Vypořádání se s nepříjemnými pachy

Pokud se v interiéru vašeho vozu objevují různé nepříjemné pachy, pak by vám mohla podle našeho čtenáře Radka T. z Jinonic pomoci jedlá soda. „Stačí jí posypat koberce, nechat několik minut působit, a poté vysát. Tato technika účinně neutralizuje nežádoucí pachy, a navíc vás nestojí skoro nic.“ Já ovšem musím upozornit na to, že jemná soda může někdy doslova přehřát motor vysavače – ujistěte se tedy, že na něm máte opravdu jemný filtr.

Aby byl koberec zase jako nový, musíte se postarat o řádné vyčištění skvrn, které na něm zůstaly – pomoci vám mohou domácí prostředky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby bylo čalounění zase jako nové, musíte se postarat o řádné vyčištění skvrn, které na něm zůstaly – pomoci vám mohou domácí prostředky

Pomoc se hodí i pro domácí koberce

Koberce vyrobené z materiálů, jako je vlna nebo hedvábí, by se měly vyvarovat nadměrné vlhkosti, jak informuje web ProŽeny. Ta by totiž mohla poškodit vlákna a potenciálně vést k růstu plísní. A také je vhodné vynechat metody na bázi vody ve chvíli, kdy váš koberec leží na dřevěném povrchu, riskujete totiž poničení podlahy. Web Žena.Aktuálně zase nedá dopustit na kysané zelí. Jednoduše ho na chvíli naneste na skvrny na koberci a poté vyčistěte běžným způsobem. Uvidíte, že rychle zmizí i ty nejúpornější.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při čištění koberců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články