Jak na hmyz v roce 2024: Letos ho odpudí domácí repelent z hřebíčku

Nedejte letos komárům ani klíšťatům šanci. Skvěle si s nimi poradí osvědčený domácí repelent ze dvou ingrediencí.

Abyste si letos nemuseli dělat starosti s otravnými komáry nebo klíšťaty, vytáhněte proti nim do boje s osvědčenými domácími prostředky. i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V současnosti se stále více zdůrazňuje význam přírodních a ekologických řešení každodenních problémů, zejména v oblasti repelentů proti hmyzu. S rostoucí averzí k výrobkům na chemické bázi kvůli jejich potenciálnímu dopadu na životní prostředí a obavám o zdraví se mnozí obracejí k přírodním alternativám. A ani já nejsem výjimka – nejrůznější ekzémy a vyrážky mně totiž už řešit nebaví. Naštěstí to jde podle webu ChytráMáma i přírodně.

Při odpuzování hmyzu pomůže hřebíček

Hřebíček, známý svou štiplavou vůní a kořeněnou chutí, má také vlastnosti, které jsou při odpuzování hmyzu velmi účinné. Toto koření totiž podle webu iDnes obsahuje eugenol, sloučeninu, která je díky svému odpuzujícímu účinku na hmyz známá v Asii už po staletí. A jak ho použít při výrobě repelentu?

Namočte asi 20 hřebíčků na 3 až 4 dny do sklenice naplněné alkoholem. Roztok přeceďte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem, abyste jej mohli snadno aplikovat na pokožku nebo obojky domácích mazlíčků, než vyrazíte ven.

Pivo jako repelent i prostředek proti slimákům – pěnivý mok má na zahradě mnohá uplatnění, objevili jsme ta nejlepší

Kombinace hřebíčku a octa pro zvýšení účinnosti

Směs hřebíčku a octa nejenže zvyšuje repelentní účinek, ale také nabízí déle trvající efekt. A nebojte se – jablečný ocet docela příjemně voní (na rozdíl od toho běžného). A co si pro výrobu tohoto repelentu připravit k ruce?

  • 1 šálek jablečného octa (nebo bílého octa)
  • 1 šálek vody
  • Malá hrst hřebíčku
  • Volitelně: Několik kapek esenciálních olejů, jako je citron, máta peprná nebo levandule, pro zvýšení repelentního účinku a vůně.
Nedejte letos komárům ani klíšťatům šanci. Skvěle si s nimi poradí osvědčený domácí repelent ze dvou ingrediencí. iZdroj fotografie: Freepik
Nedejte letos komárům ani klíšťatům šanci. Skvěle si s nimi poradí osvědčený domácí repelent ze dvou ingrediencí

V hrnci smíchejte ocet, vodu a hřebíček a vařte na mírném ohni asi 10 minut. Nechte směs vychladnout a poté ji přeceďte. V případě potřeby přidejte esenciální oleje a směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Tento repelent můžete bezpečně nastříkat kolem rámů dveří, okenních parapetů a dokonce i přímo na pokojové a balkonové rostliny, aniž by jim ublížil. Pokud ho chcete používat jen na nábytek venku i na zahradě, doporučují do něj Chalupáři-Zahrádkáři ještě přidat saponát, což jeho účinek prodlouží.

Jak se proti otravnému hmyzu chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články