Myši vezmou nohy na ramena, z domu je vyžene obyčejná máta nebo levandule

S přicházející zimou se do domů stahují nezvaní podnájemníci v podobě myší. Vyžeňte je dřív, než se u vás doma stihnou rozmnožit.

Myši se úrody ani nedotknou, ze sklepa i skladu je odežene máta i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myši v domě jsou obrovskou nepříjemností, obzvlášť, pokud se přemnoží, což pro ně není žádný problém. Ničí vybavení bytu, od oblečení po knihy a hračky, ale na svědomí mohou mít i poničené dveře, stěny nebo podlahy. Zanechávají po sobě nepříjemný zápach, stopy moči a výkaly a spolu s nimi i viry, bakterie a choroby, varuje web Healthline. Díky prevenci a několika trikům jejich výskyt můžete omezit nebo je z domu zcela vykázat.

Jak rozpoznáte myší invazi

Jakmile v domě spatříte myš, pak věřte, že tam stoprocentně není sama, ale zabydlelo se jich u vás mnohem víc. Myši jsou noční tvorové, navíc velice opatrní, takže z úkrytu vycházejí obvykle v noci, kdy je v domě klid. Pokud tedy nezvaného návštěvníka spatříte uprostřed dne, znamená to, že myší kolonie je již velice početná a její členové v honbě za potravou nemohou čekat na noc, varuje web GoodHousekeeping.

Držte myši zdaleka od domu

„Jakmile se myši ve vašem domě usídlí, jen těžko se jich budete zbavovat, proto je nejlepší obranou proti nim prevence,“ upozorňuje deratizátor Karel T. z Brna. Zkomplikujte tedy myším vstup do domu, co nejvíce to půjde. Zjistěte, kudy k vám proudí, a tam umístěte pasti s návnadou. Co je přiláká nejvíce, jsme radili na Chalupářích-Zahrádkářích nedávno. Mně se osvědčilo těsné vstupní prostory ucpat ocelovou vlnou, kterou jen tak nepřekoušou. Fungovat bude ale i silikonový těsnicí tmel.

Myši se do domů stahují v honbě za potravou iZdroj fotografie: Pixabay
Myši se do domů stahují v honbě za potravou

Ukliďte dům i jeho okolí

Pokuste se z domu a jeho okolí udělat místo, které hlodavce nebude příliš lákat. Nenechávejte tedy nikde volně přístupné potraviny. Skladujte je vždy ve spíži nebo kuchyňské lince v uzavíratelných nádobách. Přitahovat myši může i psí nebo kočičí krmivo, pamatujte tedy i na něj a nenechávejte ho v původních pytlích. Pořádek udržujte i v garáži nebo kůlně, protože i zde si tito hlodavci rádi vytváří obydlí.

jak se zbavit myší

Dejte myším najevo, kdo je pánem domu: Už žádná myší hnízda, vyžene je obyčejná skořice

Na myši v domě platí silné vůně

Hlodavci mají velice citlivý čich, který jim pomáhá v pátrání po potravě. V boji proti nim proto můžete využít to, co vydává pronikavou vůni. Na parapet nebo do kuchyně umístěte květináč s aromatickými bylinkami, jako je máta, meduňka nebo bazalka. Já jsem voňavé rostlinky vysázela i kolem domu – levandule nebo šalvěj odstraší i nepříjemný hmyz, jak radí Chalupáři-Zahrádkáři. Další možností jsou i éterické oleje, které nakapete na vatové tamponky a rozmístíte na ta místa v domě, kde se myši pohybují.

Jak se bráníte myším v domě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články