Jak na okurky v roce 2024: Ideální odrůdou je F1

Pokud nevíte, jak začít s pěstováním okurek, zaměřte se na odrůdy s označením F. Proti jiným mají totiž jednu významnou výhodu.

Krásnou úrodu okurek letos obstará hnojivo z cibulových slupek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hybridní okurky, které jsou na obalech osiva označeny písmenem „F1″, byly vyšlechtěny s ohledem na odolnost a produktivitu. Termín „hybridní“ označuje, že tato semena jsou výsledkem křížení dvou nebo více čistých (inbredních) linií, jak uvádí web PotravinovéZahrady.

F a číslo za ním

Číselná hodnota následující za písmenem „F“ označuje generaci potomků vzniklou tímto křížením, přičemž F1 označuje první generaci, F2 druhou atd. Většina komerčních hybridů spadá do generace F1, která je známá svými vynikajícími vlastnostmi.

Skvělou kombinací pro okurky je popel s manganistanem draselným

Babiččin trik na obří okurky: Skvělou kombinací je popel s manganistanem draselným

U hybridních semen F1 však platí, že je nutné je pro každou výsadbu znovu zakoupit. Tento jev je částečně způsoben sterilitou pylu, ale především je důsledkem pečlivého procesu křížení. Složitost výroby hybridních semen je obvykle známa a kontrolována semenářskými společnostmi, takže pěstitelé musí pro každou výsadbu pořizovat čerstvá semena. To opravdu doporučuji, protože se semen hybridních okurek vám nikdy nevyrostou tytéž rostliny (jinými slovy – budou vypadat a plodit úplně jinak než jejich rodiče).

Vyvrácení mýtu o vrozené nadřazenosti

V rozporu s rozšířenou mylnou představou je nutné si uvědomit, že hybridní odrůdy nejsou univerzálně produktivnější nebo odolnější než nehybridní protějšky. Hybridy F1 sice těží z heterózního efektu a v určitých vlastnostech překonávají své geneticky nezdravé (inbrední) rodiče, tento efekt je však specifický pro porovnávání hybridů s jejich rodiči a nemusí se nutně vztahovat na porovnávání hybridů se všemi volně opylovanými odrůdami.

Označení semen na sáčcích je pro mnoho začínajících pěstitelů skoro až záhadou – písmeno F však většinou zaručuje úspěch. iZdroj fotografie: Pixabay
Označení semen na sáčcích je pro mnoho začínajících pěstitelů skoro až záhadou – písmeno F však většinou zaručuje úspěch

Nejlepší výběry pro rok 2024

Web iReceptář pak upozorňuje na osvědčené odrůdy okurek, po kterých by určitě všichni začátečníci měli sáhnout. Seznam je poměrně pestrý:

  • Viola F1: Vhodná pro chladnější podnebí, nevadí jí ani náhlé poklesy teplot v období sklizně.
  • Karlos F1: Raná a produktivní partenokarpická okurka, odolná vůči chorobám.
  • F1 odrůda Regina: Robustní okurka s kvalitními plody, odolná proti plísním.
  • Dafne F1: Partenokarpická s hrubými bradavicemi, vysoce produktivní.
  • Karolína F1: Vysoce výnosná, odolná proti plísni.

Nezapomeňte je však také správně hnojit. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují z domácích zdrojů například kávovou sedlinu nebo slupky z brambor.

Nejlepší hnojivo pro okurky, rajčata a lilek z domácích zdrojů

Jaké jsou vaše oblíbené odrůdy okurek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články