Jak na podzimní výsadbu tulipánů: Chce to připravit půdu a dbát i na správnou hloubku

Podzimní výsadba tulipánů má několik důležitých pravidel – pokud je dodržíte, bude se jim dařit skvěle. Však uvidíte sami.

Tulipán i Zdroj fotografie: Marc Schloesser / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tulipány jsou krásné jarní květiny, které rozzáří každou zahradu, jak píše web Gardeners World. Pokud chcete, aby vaši zahradu zdobily opravdu v plné síle, je nyní ideální čas na jejich výsadbu. Pozornost musíte věnovat celé řadě faktorů – od přípravy půdy až po správnou hloubku výsadby.

Na načasování záleží: Kdy vysadit tulipány

Ideální doba pro výsadbu tulipánů je podle webu Sarah Raven od konce září do konce října. A to podle svých zkušeností potvrzuji. V tomto období mají cibulky tulipánů i za chladnějšího počasí dostatek času zapustit kořeny a nabrat potřebnou sílu, aby po příchodu jara rozkvetly nádhernými květy. Jak na výběr zdravých cibulek jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.

Příprava půdy pro tulipány

Správná příprava půdy je pro úspěch výsadby tulipánů zásadní. A co je třeba udělat?

  • Vyberte dobře osvětlenou část zahrady nebo místo, které je v polostínu. Tulipány obecně preferují plné slunce, ale snesou i stín.
  • Přibližně měsíc před výsadbou obohaťte půdu organickou hmotou. Můžete použít rašelinu nebo kompost v množství asi 10 kilogramů na metr čtvereční.
  • Případně lze vytvořit směs dřevěného popela a křídy v poměru 1:1 a použít asi 200 gramů na metr čtvereční.
  • „Jednodušší možností je použít vyvážené univerzální minerální hnojivo, které zajistí tulipánům potřebný přísun živin, jeho použití se určitě bát nemusíte,“ radí Milan Z. z Komorní Lhoty, který se pěstování těchto květin věnuje už mnoho let.

Hloubka výsadby cibulek tulipánů

Správná hloubka výsadby je pro zdravý růst tulipánů zásadní. Pro výpočet té správné vynásobte výšku cibule třemi. Větší cibule tulipánů by měly být vysazeny do hloubky 10–12 cm, zatímco menší cibule do hloubky 7–8 cm.

Aby se vašim tulipánům na zahradě dařilo co nejlépe, měli byste je na podzim vysadit ve správný čas – stačí se řídit několika podmínkami
Aby se vašim tulipánům na zahradě dařilo co nejlépe, měli byste je na podzim vysadit ve správný čas – stačí se řídit několika podmínkami
iZdroj fotografie: Depositphotos

Správná ochrana vysazených tulipánů

Přikryjte nově vysazené cibulky tulipánů vrstvou stálezelených větví, nejlépe smrku nebo jedle. Působí jako izolace a ochrana před mrazem a nepříznivými povětrnostními podmínkami. Pokud dodržíte tyto pokyny pro podzimní výsadbu tulipánů, můžete se na jaře těšit na barevnou a živou zahradu. Podzimní příprava zajistí, že tulipány zapustí silné kořeny a po příchodu sezóny krásně pokvetou. S přezimováním jim podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři může pomoci i suché listí a kompost.

Jaké jsou vaše triky pro výsadbu tulipánů na podzim?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články