Jak na rychlé klíčení semen: Stačí je namočit do vody s mletým česnekem

Když chcete naklíčit semena rychle, vyplatí se vzít si k ruce osvědčenou pomoc z přírody. Opravdu na tom není nic složitého.

Naklíčená semena i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Česnek, známý svou výraznou chutí a zdraví prospěšnými účinky, má také pozoruhodné protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. A pomoci vám může i s péčí o semínka. Jejich namočením do vodního roztoku s česnekem nejen urychlíte jejich klíčení, ale také je vybavíte ochranným štítem proti potenciálním chorobám.

Výroba magického elixíru

Recept je jednoduchý, jak píše paní Eva K. z Trenčína, která nám tenhle nápad do redakce poslala: „ 250 ml vody smíchejte s ½ čajové lžičky mletého česneku. Tuto směs promíchejte a nechte v ní semínka několik hodin koupat. Tento proces namáčení semínka nejen navlhčí, ale také nastartuje odbourávání inhibitorů růstu a obalí je mikrobiální ochrannou vrstvou, čímž připraví půdu pro jejich rychlejší a zdravější klíčení.

Klíčení semen urychlíme díky pomocníkovi z lékárny: Aspirin urychlí celý proces, navíc rostliny výrazně posílí

Po česnekové lázni přeneste semena na vlhkou gázu a vložte je do uzavíratelného plastového sáčku s několika dírkami. Tento mini skleník vytvoří ideální prostředí pro klíčení – teplé a vlhké, ale dobře větrané. Během 24 až 48 hodin se stanete svědky zázraku života – některá semena začnou klíčit. A to rychleji než obvykle, však uvidíte.“

Proč semena namáčet

Důvody pro namáčení semen jsou podle webu iReceptář vědecky podložené. Voda iniciuje proces klíčení tím, že odplavuje inhibitory růstu (přirozeně se vyskytující látky, které mají zabránit předčasnému klíčení). Přídavek česneku tento účinek ještě zesiluje a jeho antimikrobiální vlastnosti poskytují mladým rostlinkám další ochranu.

Jak vylepšit rychlost klíčení semen iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám letos všechna semínka vyklíčila opravdu bleskově, nebojte se vzít k ruce osvědčené přírodní prostředky

Bylinné nálevy: I ty můžete použít

I když je česnek v současné době středem pozornosti (Chalupáři-Zahrádkáři se mu věnovali už dříve), není jedinou přírodní složkou, která dokáže podpořit zdraví vašich semen. Magazín NašeZahrada doporučuje i bylinné nálevy, které mají nesčetné množství výhod. Například heřmánek je proslulý svými schopnostmi bojovat proti bakteriím a plísním, takže je obzvláště prospěšný pro luštěniny. Další bylinky, jako je tymián, yzop a oregano zase urychlují klíčení a následný růst kořenů.

Jak si jednoduše vyrobit stimulátor kořenů z dostupných surovin

Jak podporujete klíčivost svých oblíbených semen vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články