Jak na rychlé sušení hub: Jednou možností je trouba, nejlepší možností je však sluneční svit

Zjistěte, jaký je nejlepší způsob na sušení nasbíraných hub, aby vám vydržely co nejdéle. Pomůže vám k tomu správně předehřátá trouba nebo sluneční paprsky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud i vy patříte mezi nadšené houbové sběrače a podzimní vycházky do lesa si zpestřujete touto napínavou aktivitou, pak byste měli vědět, jak svůj úlovek co nejlépe zpracovat a uskladnit. I při této činnosti je potřeba dodržovat určitá pravidla, v opačném případě vám mohou uložené kousky zplesnivět nebo shnít. Zjistěte, na co si dát doopravdy pozor, a jak nasbírané kousky co nejefektivnějším způsobem vysušit.

Jaké druhy jsou vhodné k sušení

K sušení byste měli vybírat jen zdravé a nepoškozené houby. Všechny druhy však nejsou k tomuto účelu vhodné. Velmi dobře se však tento způsob uskladnění osvědčuje pro kozák březový, hřib smrkový, václavku obecnou, křemenáč osikový, hřib žlutomasý neboli babku, klouzek a lišku obecnou. Ty pak musíte nakrájet na tenké plátky. Jejich tloušťka se však odvíjí od daného druhu. Některé se po usušení rozpadají, a je proto lepší je nakrájet tlustší.

Usušte houby v troubě

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak nasbírané houby usušit, je vložit je do předehřáté trouby na 60 – 70 °C. Jednotlivé plátky položte na pečící papír a vložte na rošt. Při pečení nezapomeňte nechat dvířka pootevřená pro odpařování vlhkosti a výměnu vzduchu v troubě. Využít lze také speciální kovovou sušičku. Napřed houby sušte 2 až 3 hodiny při mírné teplotě 40 – 45 °C, a poté teplotu zvedněte na 50 – 55 °C nebo 60 – 70 °C podle sušených druhů.

Použijte elektrickou sušičku

Očištěné a nakrájené houby na plátky rozložte na tác sušičky. Dobu sušení i velikost jednotlivých kousků uzpůsobte podle druhů sušených hub a prostoru na tácu. Většinou jejich schnutí v sušičce trvá 8 hodin, při teplotě 40 °C. Nezapomeňte během této doby houby pravidelně kontrolovat, občas obrátit a měnit i pořadí podnosů. Pokud je necháte v sušičce příliš dlouho, mohou ztratit své bohaté aroma.

sušení hub iZdroj fotografie: Depositphotos

Sušení hub na niti

Tento způsob sušení je levný, účinný a zároveň na pohled velmi estetický. Nejprve rozdělte nasbírané kousky podle druhů, ty očistěte a nakrájejte na plátky. Poté pomocí jehly navlékejte jednotlivé kusy na nit. Důležité je mezi nimi udržovat vzdálenost 2 – 3 cm. Jakmile máte provazy s houbami připravené, zavěste na slunné, suché a dobře větrané místo. Vyhněte se ale blízkosti plynových sporáků nebo topných těles.

Využijte teplé podzimní slunce

Za pár korun usušíte houby i na přímém slunci. Tato metoda však trvá výrazně déle, a navíc musíte sušené houby ochránit před napadením hmyzu nebo opětovnému zvlhnutí. Opět jednotlivé kusy nakrájejte na tenké plátky a rozložte na pečící plech. Ten položte na přímé slunce a nechte po celý den. Na noc však musíte houby schovat, aby je rosa nebo déšť opět nenamočily.

Jak správně sušit houby

Jak sušíte nasbírané houby vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články