Jak na spáry mezi dlaždicemi: Hravě je vyčistí soda s peroxidem

Spáry mezi dlaždicemi bývají v koupelně (a v domácnosti všeobecně) zdrojem frustrace, protože se jen obtížně čistí. Změní to 2 domácí ingredience.

Citronová šťáva může být užitečná při odstraňování skvrn a nečistot mezi dlaždičkami – stačí jen vědět, jak ji správně použít. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V průběhu času se ve štěrbinách mezi dlaždicemi hromadí nečistoty a špína a kdysi bezchybné povrchy se tak mění v něco opravdu nepříjemného na pohled. Pokud se vám však do jejich úklidu nechce, protože se obáváte pracného čištění (což se u mě stává celkem pravidelně), zkuste na to jít pro jednou o něco chytřeji. Metoda, kterou jsem objevila, kombinuje čisticí schopnosti jedlé sody a peroxidu – a navíc díky ní budete mít vše hotové raz dva.

Pomocníci pro vaši koupelnu

Tahle absolutně báječná směs jedlé sody, peroxidu vodíku a tekutého mýdla na nádobí (nebo saponátu, chcete-li) vám v koupelně způsobí takovou malou revoluci. Jedlá soda, známá svými jemnými abrazivními vlastnostmi, si totiž poradí se skvrnami, aniž by spáry poškodila (na to upozorňuje třeba web iReceptář). Peroxid vodíku zase spáry rozjasňuje a dezinfikuje a cíleně útočí na všechny bakterie a plísně, které nacházejí v porézním prostředí spárovací hmoty své útočiště. Saponát pak přidává do směsi žádoucí odmašťovací prvek. Jak dát vše dohromady?

  • Smíchejte 2 polévkové lžíce tekutého mýdla na nádobí s ½ litrem horké vody a míchejte, dokud se dobře nepromísí.
  • Přidejte po 2 lžících jedlé sody a peroxidu vodíku a 2 lžíce octa, čímž vytvoříte šumivou směs.
  • Tuto směs naneste houbou na spáry a nechte ji 5 až 10 minut působit, aby měla čas proniknout do hloubky a odstranit nahromaděnou špínu.
  • Umyjte své dlaždice jako obvykle a zjistíte, že je veškerá špína pryč.

Pro ty, kteří chtějí tuto čistotu zachovat na co nejdelší dobu, by pak mělo být posledním krokem vysušení spár a jejich potření voskovou svíčkou, jak doporučuje web NášDům. Díky tomu zamezíte ukládání nečistot na opravdu dlouho dobu.

I ty nejzašlejší dlaždičky v koupelně se budou opět lesknout. Stačí použít levný domácí prostředek za 12 Kč

Když chcete být BIO, sáhněte po grapefruitu

Nezdají se vám výše uvedené postupy dostatečně přírodní? Pak vyzkoušejte postup, na který nedá dopustit moje maminka. Ta vždy rozřízne velký grep, posype ho solí a s jeho pomocí čistí celou koupelnu – od spár až po umyvadlo a vanu. Na tenhle postup nedá dopustit. Tvrdí, že grep působí antibakteriálně a sůl všechno vyčistí. Pokud se tedy ve své domácnosti nejrůznější chemii spíše vyhýbáte, mohla by to pro vás být ta správná možnost.

K vyčištění spár mezi dlaždicemi můžete využít směsi sody a peroxidu vodíku. Její šikovná aplikace vás zbaví problémů na dlouho. iZdroj fotografie: Depositphotos
K vyčištění spár mezi dlaždicemi můžete využít směsi sody a peroxidu vodíku. Její šikovná aplikace vás zbaví problémů na dlouho

Mezi další osvědčené triky pro údržbu koupelny patří podle Chalupářů-Zahrádkářů i docela obyčejná skořice (stačí vám i ta nejlevnější) nebo šikovné domácí leštidlo.

Jak zašlé spáry v koupelně čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články