Jak na vodní kámen: Hravě si s ním poradí obyčejný citron

Vodní kámen dokáže být velmi úporným nepřítelem – ale k tomu, abyste ho porazili, vám mnohdy stačí jen šikovně použité domácí prostředky.

Do nádržky toalety vložte plastovou lahev, dají se tak značně snížit účty i Zdroj fotografie: Wendy Harman / Creative Commons / Attribution 2.0
                   

Boj s vodním kamenem může být v domácnosti trvalým problémem. Tento úporný nepřítel se často vyskytuje zejména na vodovodních bateriích, na toaletě nebo jiných koupelnových zařízeních. K práci si však nemusíte brát žádné drsné chemikálie nebo jiná drahá řešení. Přírodní a účinný postup s použitím citronu a soli vám skvěle pomůže.

Odstraňování vodního kamene pomocí citronu

Vodní kámen v podobě bílého povlaku na vodovodních bateriích a jiných místech, může být vzhledově velmi nepříjemný a také náročný na odstranění. Využitím přírodní síly citronu a soli však může tento nános účinně odstranit a zároveň zabránit jeho opětovnému vzniku.

  • Rozkrojte citron na polovinu a jednu polovinu posypte jemnou solí.
  • Osolenou půlkou citronu potřete postižený povrch a dbejte na důkladné pokrytí.
  • Nechte působit asi 5 minut, aby kyselina citronová obsažená v citronu na vodní kámen hloubkově zapůsobila.
  • Povrch jemně otřete houbičkou z mikrovlákna nebo hadříkem.
  • Opláchněte celou oblast vodou a důkladně ji osušte.
  • Tento jednoduchý postup účinně odstraňuje skvrny od tvrdé vody a zanechává všechny povrchy čisté a zářivé bez použití chemických prostředků.
Proti molům pomůže nové koření, jalovec a hřebíček

Moly už v domě neuvidíte, nesnesou zápach jablečného octa

Odstraňování vodního kamene z toalet

K odstranění vodního kamene v toaletě pak web Blesk radí použít ocet. Naše čtenářka Ludmila N. z Hnojníku však spíše doporučuje Coca-Colu. „Před odchodem do práce nalijte do záchodové mísy větší množství coly (klidně celý litr). Nechte ji působit po celý den. Po návratu domů toaletu důkladně vydrhněte záchodovou štětkou a máte hotovo. Nic jiného už na čištění tohohle kousku domácnosti nepoužívám.“

Aby vám vodní kámen nenadělal v koupelně více vrásek, než je nezbytně třeba, vsaďte na jeho šikovné odstranění domácími prostředky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám vodní kámen nenadělal v koupelně více vrásek, než je nezbytně třeba, vsaďte na jeho šikovné odstranění domácími prostředky

Sůl i citronová šťáva

Blog Econea zase doporučuje kyselý roztok na bázi soli. Stačí smíchat tři lžíce citronové šťávy s jednou lžičkou soli a vše aplikovat na koupelnovou armaturu. Po deseti minutách působení setřete usazený vodní kámen obyčejnou utěrkou. Mezi další oblíbené způsoby odstraňování odolného vodního kamene patří i:

  • Ocet a citronová šťáva: Smíchání octa s citronovou šťávou v poměru 1:1 vytvoříte účinný roztok, který lze aplikovat na postižené oblasti a nechat působit několik hodin nebo přes noc. Poté vodní kámen otřete nebo opláchněte.
  • Sůl a ocet: Smíchání soli s octem vytváří také účinnou směs pro odstraňování vodního kamene. Tuto směs aplikujte na problematická místa a nechte působit. Poté důkladně opláchněte. A mně se tato kombinace osvědčila i na odolnou mastnotu nebo zažranou špínu.

Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak opravdu účinně a rychle zničit vodní kámen v útrobách sprchy nebo jak provést extra rychlý úklid koupelny.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro odstraňování vodního kamene?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články