Mezi pomůcky snad každého správného zahrádkáře by měl patřit březový extrakt. Ve své silné a neředěné podobě vám bez problémů vydrží klidně i celou sezónu, ale záleží na tom, jak velkou máte zahradu a na co všechno březový dehet použijete. Jeho využití může být skutečně rozmanité. Zahání případné škůdce, ale poslouží i jako ochranný postřik proti chorobám na zelenině a dalších plodinách.
Prevence proti škůdcům na stromech
Březový dehet využijete hned začátkem jara, a to konkrétně na ovocné stromy. Právě v tomto období se totiž objevují nejrůznější škůdci. Z toho důvodu je dobré namočit do březového dehtu hadříky, které následně omotáte kolem jablečných stromů, švestek, třešní a ovocných keřů. Uvidíte, že použití březového extraktu pomůže s odehnáním mšic a mravenců.
Pro likvidaci a odstranění škůdců v půdě je potřeba roztok aplikovat přímo na problematická místa. Do půdy vložte duté trubky, které budou dlouhé zhruba půl metru. Následně do nich nalijte vodu promíchanou s březovým dehtem. Když tyto trubky rozmístíte rovnoměrně po pozemku, pomůže to zastrašit i drobné hlodavce, jako jsou myši, potkani a podobní.
Přírodní postřik pro ochranu plodin
Druhým způsobem využití březového extraktu je přímo postřik jednotlivých plodin. Tento postup můžete zvolit jako prevenci zeleniny před nejrůznějšími chorobami a škůdci. Připravte si zhruba 20 ml březového dehtu, který rozpustíte v 10 litrech vody. Výsledný roztok použijte jako účinnou směs pro pravidelný postřik zeleniny, ale i okrasných rostlin.
Protože má březový dehet velmi dobré výsledky v rámci prevence i případného odstranění škůdců, hodí se jako první pomoc pro použití na většině rostlin. Pohotovostní roztok si jednoduše vytvoříte smícháním s vodou, kdy je nutné, aby se březový dehet opravdu pořádně rozpustil. Následně si takto vytvořenou směs uskladněte do plastových lahví a mějte ji připravenou k použití.