Výkonné krmení zdarma: Červnové hnojivo z plevele nakopne rostliny k růstu

Dopřejte rostlinám na své zahradě tu nejlepší péči a připravte si doma výživnou zálivku z plevele. Díky tomuto hnojivu nakopnete jejich růst a zvětšíte budoucí výnos.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ostřílení zahradníci už dávno ví, že pampeliška není jen plevel. Její květy se dají využít k výrobě medu a sama rostlina má spoustu pozitivních účinků pro lidské zdraví. Lze ji tedy sbírat, sušit  používat k přípravě čaje nebo bylinných tinktur. Kromě toho vám také skvěle poslouží jako účinné přírodní hnojivo, jehož výroba vás nebude vůbec nic stát. 

Proč je důležité rostliny hnojit

Vhodnými hnojícími směsi podpoříte růst a vývoj rostlin i jejich imunitní systém. Celkově tak budou vitálnější, zdravější a mnohem odolnější vůči napadení škůdci, nemocem, houbovým chorobám, plísním a dalším stresovým faktorům, které by je jinak mohly zahubit. Pusťte se také do přípravy tohoto univerzálního nálevu a vyživte jím celou zahradu.

Jak vyrobit pampeliškovou jíchu

Nejprve začněte sběrem pampelišek. Sbírejte všechny nadzemní části včetně listů. Vhodné jsou však jen kvetoucí pampelišky, jakmile vysemení, mohli byste jejich semena roznést po zahradě a celou ji tak zaplevelit. Jakmile budete mít 10 litrový kyblík naplněný, naplňte jej vodou až po okraj a přikryjte víkem. Poté kýbl umístěte na slunné a teplé místo a nechte směs 6 až 8 dnů louhovat.

Jedlá soda na plevel iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy je hnojivo připravené

Každý den byste měli pampelišky s vodou důkladně promíchat, nádobu opět uzavřít a nechat směs kvasit. Jakmile se na její hladině přestane objevovat pěna, poznáte, že je připravená k použití. Stejným postupem připravíte hnojivo z kopřiv, čerstvě posečené trávy nebo divizny velkokvěté, která má ze všech výše zmíněných nejlepší nutriční hodnoty.

Jak hnojivo na zahradě používat

Abyste mohli připravený nálev použít, musíte jej nejprve naředit s vodou v poměru 1:5. V této koncentraci nalijte hnojivo ke kořenům rostlin. Pokud jej budete chtít použít jako postřik na listy, smíchejte 0,5 litru směsi s 10 litry vody a pomocí rozprašovače jej naneste. Toto ošetření ocení zejména rajčata, která po pampeliškové jíše rostou jako o závod.

Jak vyrobit nejúčinnější hnojivo

Jak využíváte pampelišky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články