Okurky nakladačky mají v Čechách i na Moravě dlouhou tradici. Almanachy našich babiček nabízí unikátní recepty k přípravě.
Okurky nakladačky pěstuje na zahradě snad každý, kdo se jen trochu zajímá o domácí konzervování. Oproti klasickým salátovým jsou menší, křehčí a s tenkou slupkou. Lze je samozřejmě bez potíží jíst i syrové, ale právě tyto vlastnosti z nich dělají úplně ideální materiál pro domácí konzervování se vším všudy. Pokud ještě nemáte svůj oblíbený nálev, vyzkoušejte nakládání okurek na „pražský“ způsob.
Jen kopr, hořčice a sůl nestačí
Většina hospodyněk si při počítání ingrediencí na přípravu láku vystačí s prsty jedné ruky. Hořčice, kopr, sůl, cukr a voda… Ano, jde o osvědčenou kombinaci, přesto je možné nakládané okurky ještě značně vylepšit. Stačí vsadit na vymazlený lák, zkombinovaný s těmi správnými ingrediencemi. A co budete potřebovat?
- Kyselinu citronovou 0,5 lžičky,
- cukr 75 gramů,
- vodu 0,5 l
- a kuchyňskou sůl 20 gramů.
Ovšem rozhodně nestačí do této směsi jen naložit okurky. Naopak – měly by je doprovodit ty správné ingredience. A které to jsou? Na jednu zavařovací sklenici si připravte:
- 12 malých okurek,
- 1 tenký plátek citronu,
- bobkový list 2 ks,
- list nebo kořen křenu o délce asi 1 cm,
- nové koření 3 ks,
- 2 stroužky česneku,
- 1 deštník kopru 1 ks,
- 2 listy černého rybízu,
- snítku estragonu
- a dva třešňové listy.
Jde o ověřenou směs ingrediencí, která je schopná chuť, vůni a křupavost okurek pozvednout k opravdu nevídaným výšinám.
Jak na přípravu naložených okurek
Nejdříve je nutné dobře připravit samotné okurky. Dejte si opravdu záležet na jejich přípravě, jinak nakonec spláčete nad výdělkem. Nejdříve je nechte 3 nebo 4 hodiny naložené ve vlažné vodě (množství samozřejmě přizpůsobte počtu sklenic, které chcete zavařovat). Poté je dobře očistěte kartáčkem nebo hrubou stranou houbičky od bláta a písku. Nakonec ještě všechny okurky opláchněte v čisté, studené vodě a zbavte je zbytků stopek a podobných nežádoucích částí.
Následně všechny ingredience pečlivě narovnejte do sklenic. Nejdříve vložte oba druhy listů a na ně narovnejte okurky a nahoru položte kolečko citronu. Vše zalijte horkou vodou a nechte 20 minut louhovat – následně tekutinu opět slijte. Tím se z listů vyplaví nežádoucí chuťové látky a výsledek bude poté lepší. Pokud byste tento krok neudělali, zdály by se vám okurky pravděpodobně příliš štiplavé nebo dokonce hořké.
Jak zavařovat okurky na „pražský“ způsob
Nyní si připravte nálev. Ve vodě rozpusťte sůl, cukr a kyselinu a vzájemně dobře provařte. Poté nálevem zalijte okurky, zatáhněte víčko a ihned otočte dnem vzhůru. Každou sklenici zabalte do utěrky a nechte vychladnout. Pokud si ovšem chcete být jistí jejich delší trvanlivostí, pak je pro jistotu ještě sterilujte tak, jak jste zvyklí u běžných okurek. Sklenice skladujte na temném a chladném místě, po otevření pak v lednici.
Tipy pro zavařování okurek
Do sklenic dávejte vždy jen dokonale zdravé plody – pečlivě vyberte všechny nažloutlé, nahnilé nebo jinak podezřelé. I jedna malá závada by totiž snadno zkazila obsah celé sklenice. Sklenice samotné pak nikdy nepřeplňujte – pod okrajem by mělo zůstat alespoň půl centimetru volného místa.