Na plíseň v koupelně nemusíte vždy používat drsnou chemii. Naopak – mnohdy si vystačíte s chytrým použitím domácích pomocníků.
V intimním světě našich koupelen, kde obvykle začínáme i končíme své dny, se často skrývá jeden velmi zákeřný protivník: plíseň. Tyto tmavé, nevzhledné pruhy mezi dlaždicemi, v rozích vany apod., vznikající v teple a nadměrné vlhkosti, a pokud jim necháme volnou ruku, nakonec se promění v nebezpečí, které ohrožuje naše zdraví.
Zázračný prací gel
Příprava čisticího prostředku z pracího gelu je opravdu jednoduchou alchymií: smíchejte jeden litr obyčejné vody s pěti polévkovými lžícemi pracího gelu a poté tento lektvar přelijte do lahve s rozprašovačem. Nasaďte si latexové rukavice a pečlivě nastříkejte tento úklidový prostředek na kachlíkové stěny tak, abyste hojně pokryli každou skulinu a každý plísní zamořený kout. Nechte roztok působit 10 až 15 minut a poté plíseň odstraňte houbičkou nebo (v případě velmi úzkých prostor) starým zubním kartáčkem. Jde to snadno, sama jsem to vyzkoušela.
Skvělým řešením je i ocet
Na další perfektní řešení proti plísním nás upozornila čtenářka Radka P. z Poděbrad. „Stejně jako moje babička používám ocet. Přeliju ho do rozprašovače (nijak neředím) a nastříkám ho na plíseň. Za hodinu všechno vydrhnu, koupelnu dobře vyvětrám a je hotovo. Bohatě mi stačí dělat tuhle proceduru jednou za měsíc.“
Proč ve vaší koupelně roste plíseň
Plísním se daří v podmínkách, které jim často v našich koupelnách nechtěně poskytujeme. Podle webu iReceptář je ve hře především vysoká vlhkost vzduchu nad 85 % a teploty od 20 do 30 stupňů Celsia. Právě v těchto útulných, vlhkých prostředích nachází plíseň své útočiště. A co s tím tedy můžete dělat?
Podle webu Kupi je klíčem ke koupelně bez plísní správné větrání. V ideálním případě by měla mít každá koupelna okno, ale v mnoha domácnostech tomu tak není. Nezapomeňte proto po každé sprše nebo koupeli otevřít alespoň dveře, aby se místností prohnal čerstvý vzduch a odvedl z ní vlhkost, kterou plísně tak milují. A pokud bojujete s plísní v květináči, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři použití aktivního uhlí.