Chtěl by to umět každý, většina ale neví, jak na to. S jednoduchou fintou vypěstuje avokádo i největší laik, plody se budou jen hromadit

Vypěstovat avokádo ze semínka je jednodušší, než si myslíte. Stačí jen dodržet několik základních postupů a je hotovo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Avokádo je známé především jako zdravé a chutné ovoce, i když bývá často řazeno mezi zeleninu. Po zasazení semínka do květináče rychle vzejde a roste, takže se brzy stane velmi působivou dekorativní rostlinou s velkými, sytě zelenými listy. Občas může dokonce i vykvést a plodit, ale to jsou spíše výjimky. Naučte se, jak si doma vypěstovat avokádo ze semene, a jak o něj pečovat.

Výsadba avokáda do substrátu

Avokádo je plodem hruškovce přelahodného (Persea americana). Namočené semeno avokáda klíčí rychleji, je ovšem náchylnější i na plísně. Proto se spokojte s běžným vysazením do země. Připravte si květináč, substrát a něco na zakrytí (například kousek skla, jímž okolo avokáda vytvoříte dočasný skleník). Čerstvě vyjmutou pecku očistěte od zbytků dužiny, její širší konec položte do předem připraveného substrátu a zatlačte do hloubky 1 až 2 cm.

Proveďte to tak, aby užší část mírně vyčnívala. Zemina pro avokádo musí být lehká, provzdušněná a neutrální. Ideální je smíchání běžného substrátu s perlitem nebo použití směsi písku a rašeliny (v poměru 1:2). Vše zalijte a květináč dobře přikryjte, aby měl semenáček neustále vysokou vlhkost. Květináč postavte na teplé a slunné místo. Avokádo by mělo vyklíčit po 6 až 8 týdnech.

Klíčení avokáda ve vodě

Pokud chcete klíčení avokáda urychlit, pak pecku z několika stran jemně napíchněte na párátka a ponořte ji asi do 2/3 její výšky do skleněné nádoby s vodou. Párátka dokážou zabránit úplnému potopení pecky, což by avokádo spolehlivě zahubilo. Obvykle líčí po 2 až 4 týdnech, poté lze avokádo přesadit do země.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pečovat o avokádo

Hruškovec přelahodný roste poměrně rychle, ale potřebuje k tomu vhodné podmínky – především teplo a optimální vlhkost substrátu. Nejlépe se bude avokádu dařit při teplotě vzduchu 21 až 24 stupňů Celsia a při každodenním mírném zalévání substrátu. Čas od času lze jeho listy postříkat měkkou převařenou vodou pokojové teploty.

Myslete také na to, že avokádo nesnáší chlad, natož mráz. Při otevírání oken v zimě ho tedy sundejte z parapetu. Dalším problémem je i příliš silné sluneční záření, které může semenáčku popálit listy. Nejlepší je umístit rostlinu u okna směřujícího na jihovýchod nebo jihozápad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na hnojení avokáda

V létě lze avokádo šetrně přihnojit (nejlépe každé dva týdny). V létě pak lze starší stromy i letnit na balkoně. Do větších květináčů pak semenáčky do stáří pěti let přesazujte každé jaro. Pokud chcete redukovat výšku rostliny, seřízněte nejvyšší výhony. Během zimování rostliny nehnojte. A pamatujte si, že pro úspěšné přežití chladných měsíců vyžadují avokáda místa, kde přes zimu teplota neklesne pod 10 až 15 stupňů Celsia.

Bohužel i při těch nejlepších podmínkách u nás tyto rostliny kvetou jen zřídka a téměř nikdy neplodí. Pokud jde o kvetení avokáda, je třeba zmínit také jednu kuriozitu. Květenství totiž často vydávají velmi intenzivní a pro každého ne příjemnou vůni. Vyplatí se také vědět, že plody avokáda i celá rostlina mohou být toxické pro různá domácí zvířata (včetně psů a koček) a ptáky.

Jak vypěstovat avokádo z pecky

Jaké rostliny jste si sami vypěstovali z pecky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články