I čerstvé bylinky ze supermarketu můžete doma pěstovat do obrovité velikosti řadu let. Vychytralá pokladní řekla, jak na to

                   

Když se řekne bylinky ze supermarketu, většinou si každý z nás představí něco jednorázového. Něco, co ani při nejlepší péči příliš dlouho nevydrží, takže je zkrátka a dobře nutné to ihned spotřebovat. Ale nemusí to být pravda. I když jde obvykle o bylinky rychlené a zvyklé na skleníkové podmínky, můžete je bez obav pěstovat i na domácím parapetu. Musíte jim jen trochu ulehčit jejich náročný start u vás doma.

Jak vybrat bylinku v květináči

Pozorně si nabízené kousky prohlédněte. Nemají na sobě zažloutlá místa, nebo dokonce hnědé skvrny? Nepáchnou hnilobou? A co jejich kořeny? Obvykle vykukují z květináče alespoň nějaké a ty by měly být bílé – nikoli hnědé (to opět značí rozkladné procesy). A rozhodně nekupujte ty, na kterých se objevily květy (často to dělají například máty), ty už jsou totiž na konci svého životního cyklu a ujímaly by se jen obtížně.

Pozorně se také podívejte na jejich vzhled. V žádném případě nesmí být povadlé (obvykle nejde o nedostatek zálivky, ale o přesně opačný problém – hnilobu – a v takovém případě mnohdy už nelze kořenový systém zachránit. Nechtějte ani ty příliš vytahané, jejich pletiva jsou totiž oslabená a snadno podlehnou chorobám nebo škůdcům.

Bylinky po přinesení domů přesaďte

Největší chybou je ponechání bylinek v původních květináčích. Substrát, který v nich je, totiž nebývá míchán tak, aby jim dodával dostatek živin po dlouhou dobu, ba spíše naopak. Doma tedy bylinky jemně vyjměte z květináče, narušte kořenový bal a zasaďte je do květináče s čerstvou zeminou. Nepoužívejte běžnou zahradní zeminu, ale tu s kvalitním kompostem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A nejlépe ještě trochu odlehčenou pískem. A ještě jednu věc musíte udělat – rozsadit od sebe velké trsy, ve kterých často roste bazalka, máta nebo petržel. Na chvíli to sice v květináči vypadá dobře, ale pro dlouhodobý vývoj jde o podmínky přímo vražedné. Z jedné rostliny uděláte bez problémů obvykle dva až čtyři životaschopné trsy.

Dbejte na pravidelnou zálivku

Přísun tekutiny provádějte každý den nebo obden, ale vždy tak, aby zemina v květináči byla stále vlhká, ale nikoli přemokřená. Řiďte se horní vrstvičkou půdy – pokud je suchá, pak je ten správný čas na zálivku (do hloubky však proschnout nesmí). Důležitá je také dobrá drenáž, která zabrání uhnívání kořenů. Buď tedy můžete nasypat na dno květináče vrstvu z drobných kamínků nebo keramzitu, nebo květináč postavte na misku s vlhkými oblázky.

Jak hnojit bylinky ze supermarketu

Dalším stěžejním bodem péče je dostatečný přísun živin. Po přesazení počkejte týden. Tak dopřejete kořenům čas na regeneraci a poté můžete rostliny přihnojit komplexním hnojivem určeným na bylinky. Napoprvé stačí poloviční dávka, později dávku zvyšujte. A nikdy nepoužívejte hnojiva obyčejná – chemie v nich by totiž pronikla do bylinek a vy byste ji posléze zkonzumovali.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postarejte se o správné světelné podmínky

Bylinky pěstované ve skleníku jsou zvyklé na širokospektrální umělé osvětlení a doma tedy mohou trpět nedostatkem světla, a to i ve chvíli, kdy je postavíte na slunečný okenní parapet. V ideálním případě je vhodné je během prvních několika týdnů přisvětlovat a pomalu je zvykat na standardní podmínky.

Zaměřte se na pravidelný sestřih

Posledním bodem správného pěstování je pravidelné stříhání bylinek. To totiž potřebují k tomu, aby se dobře větvily a prospívaly. Ty kupované sestřihněte poprvé ještě před přesazením do nového květináče a dále podle potřeby. Ani pro použití v kuchyni neodtrhávejte lístky po jednom, ale vždy seřízněte celou část nati. Bohatě se vám to vrátí na vzhledu i vitalitě rostliny.

Jaké úspěchy máte s pěstováním bylinek donesených ze supermarketu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články