Jak pomoci vašemu pejskovi překonat jakýkoliv strach. Už se nebude ničeho bát

                   

Psi jsou už od dávných časů věrnými přáteli člověka. Pomáhali mu strážit jeho pozemek či jeho osobně. Někdy však potřebují pomoc oni od nás. Když má pejsek strach, může být vrozený či získaný. U vrozeného se může jednat o například hormonální onemocnění, které ovlivňuje i povahové vlastnosti. Ale i naprosto zdravý pes může mít vrozenou bázlivou povahu. Získaný strach bývá zapříčiněn většinou nepříjemnými zkušenostmi. 

Neuklidňujte ani nelitujte

Často se pak s takovým strachem setkáváme u psů z útulků. Každý majitel čtyřnohého mazlíčka, který svého psa opravdu miluje, mu chce dopřát to nejlepší po fyzické i psychické stránce. V případě, že se u vašeho miláčka objeví jakýkoli druh nezdravého strachu, je zapotřebí to řešit co nejdříve. Vystrašený pejsek může totiž v emocích zareagovat i agresivně nebo neočekávaně a způsobit újmu na zdraví cizí osobě či zapříčinit nehodu. 

iZdroj fotografie: Pexels

Když se strach pejska neřeší, může se časem prohlubovat a vést k větším problémům. Jak to tedy můžete vyřešit, pokud si zatím nechcete volat na pomoc profesionálního psího psychologa? V prvé řadě bývá největší chybou, když lidé začnou během ustrašené reakce psa uklidňovat. Říkáte mu tím totiž, že je to tak správně, a v jeho chování ho jen utvrzujete. Pokud máte psa uklidnit a on vás vnímá jako vůdce smečky, musíte zůstat naprosto v klidu. 

Vůdce smečky je vzorem

A tím je myšleno jak fyzicky, tak vnitřně. Psi totiž stejně jako ostatní zvířata dokážou vycítit rozpoložení člověka a jeho emoce. Takže pokud je vám psa líto, žádná přetvářka vám nepomůže. Musíte se uvnitř cítit naprosto klidní, i když pejsek vyvádí, kňučí a panikaří. Sedněte si klidně na zem vedle něj, ale nehlaďte ho, nedívejte se na něho, ale do prázdna. On vás možná bude chtít chvíli svým děsem nakazit a říkat si: ,,Proč taky nepanikaříš?”, ale vydržte. 

iZdroj fotografie: Pexels

Po pár minutách se pejsek uklidní, i když se třeba jedná o silvestrovský večer. To samé platí, pokud se pejsek bojí lidí nebo například eskalátorů. Prostě to neřešte a sebevědomě jděte. On se napojí na vaše emoce a zjistí, že vůdce smečky se cítí sebevědomě a klidně, tak proč já bych neměl. Je to jednoduchý princip, který mnoha lidem nedochází. Musíte se sladit tak, aby se vám oběma dobře žilo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články