Jak rozmrazit čelní sklo za pár minut: Prvním krokem je zapnutí klimatizace

Při péči o své auto nemusíte při prvním náznaku námrazy sahat po chemických prostředcích. Naopak – postačí klimatizace.

Jak rozmrazit okna u auta v zimě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozmrazování čelního skla automobilu v zimě je problém, se kterým se potýká mnoho řidičů. Tento proces může být časově náročný a frustrující, zejména když spěcháte. Dodržením několika praktických kroků však můžete čelní sklo odmrazit během několika minut a zajistit si tak při jízdě bezpečný a jasný výhled.

Ne samotné topení nestačí

Jako první vždy nastartujte motor a zapněte topení na nejvyšší stupeň. Tento standardní postup řidiči běžně praktikují, aby se vypořádali se zamlženými nebo namrzlými okny – ovšem jen sám o sobě až tolik účinný není. Důležité je také zapnout klimatizaci, která hraje při pohlcování vlhkosti uvnitř vozu klíčovou roli. Ačkoli se může zdát, že používání klimatizace v chladném počasí je proti logice věci, její odvlhčovací účinek je ve skutečnosti pro odstranění kondenzátu a námrazy z čelního skla zásadní.

Nakonec mírně otevřete všechna okna vozu. Je důležité je neotevírat úplně, ale jen natolik, aby dovnitř pronikal studený vzduch a pomáhal vysoušet interiér. Ačkoli se tento postup může zdát na první pohled poměrně komplikovaný, lze jej zvládnout za méně než minutu a v boji proti námraze na oknech je opravdu velmi účinný. A pokud se často potýkáte se zamlženými okny, na Chalupáři-Zahrádkáři jsme doporučovali vozit s sebou obyčejnou kuchyňskou sůl, která vám skvěle pomůže. A vyzkoušet můžete i rozmrazování pomocí alkoholu.

Co nedělat při odmrazování čelních skel

Častou chybou je snaha o mechanické odstranění námrazy z čelního skla. Použití k tomu určené škrabky na led je sice přípustné, ale oškrabávání skla náhodnými předměty (třeba oblíbenou kreditní kartou) může vést k poškrábání nebo dokonce k vážnému poškození. „Pokud dojde k poškrábání čelního skla, je jedinou nápravou je jeho výměna, která je nákladná a časově náročná,“ připomíná náš čtenář Libor N. z Havířova.

Jak rozmrazit skla u automobilu za pár vteřin: Škrábání je pasé, pomůže domácí rozmrazovač ze dvou ingrediencí

Dalším špatným nápadem je podle webu PortálŘidiče použití tepla. Polévání čelního skla horkou vodou nebo použití fénu totiž může způsobit tepelný šok skla, který může vést i k jeho prasknutí nebo roztříštění, na což poukazuje i web iReceptář. V takových případech je výměna čelního skla nevyhnutelná.

Zamrzlé auto rozhodně není nijak příjemné – pokud se však chcete námrazy zbavit, nemusíte se uchylovat k chemii, stačí vám citron. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se potýkáte s nepříjemným nadělením v podobě námrazy na autě, nemusíte hned sahat pro chemii. Pomůže vám i trik s klimatizací

Další tipy pro účinné odmrazování

Já osobně doporučuji přikrytí čelního skla na noc přikrývkou nebo speciální folií – toto opatření totiž tvorbě ledu účinně brání. Hodit se vám však mohou i další tipy:

  • Používejte sprej na odmrazování: Komerčně dostupné spreje proti námraze mohou účinně uvolnit námrazu a led a usnadnit jejich odstranění.
  • Zaparkujte strategicky: Pokud je to možné, parkujte vozidlo směrem na východ. Ranní slunce může pomoci námrazu rozpustit a uvolnit.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při odmrazování automobilu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články