S příchodem chladného počasí se do našich obydlí stahuje nejrůznější hmyz. Pomoci proti němu může sklenice vody.
Když se venku začíná ochlazovat, obvykle to poznáte podle jedné věci – hmyzu, který se začíná stahovat do vytopených místností. Jde o zcela přirozený jev. To ovšem neznamená, že jsou tito šesti nebo dokonce osminozí návštěvníci u nás vítáni. Naopak. Naštěstí je lze obvykle doradit ještě před tím, než se doma usadí. A pomůže vám při tom obyčejná sklenice s vodou.
Bylinky, které vyženou hmyz
Pokud ji totiž postavíte na okno a vložíte do ní vhodné bylinky, můžete si být jistí, tím, že jejich vůně spolehlivě odradí hmyz od jakýchkoliv pokusů o proniknutí do vašeho bydlení. A jaké druhy bylinek se k tomuto účelu hodí nejlépe?
- Kerblík,
- máta,
- kopr,
- hřebíček,
- levandule,
- pelyněk,
- eukalyptus,
- bazalka,
- jalovcové větve,
- majoránka,
- petržel,
- cibule,
- česnek
- a aksamitník.
Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) je také znám také pod jmény afrikán a smraďoch. A proč je právě on tak účinný proti hmyzu? Obsahuje totiž látku zvanou pyrethrin. Ta velmi dobře odpuzuje:
- komáry,
- mouchy,
- mšice
- a další dotěrný hmyz.
Cibulové slupky proti hmyzu
Pokud hledáte ideální hnojivo pro výživu svých rostlin, pak jste už určitě slyšeli o cibulových slupkách. Ty totiž obsahují cenné flavonoidy, které jsou velmi užitečné pro rostliny (rutin a kvercetin), a také karotenoidy, hořčík, draslík a železo či vitaminy E a C. Ovšem k mání je i fytoncid (allicin), který skvěle odpuzuje hmyz a také dokáže omezovat a potlačovat růst škodlivých mikroorganismů (patogenní bakterie a plísně). Účinek proti hmyzu pak ještě podporuje přítomnost sirnatých sloučenin.
Jde o látky zodpovědné za onen nepříjemný štiplavý zápach cibule, ze kterého vás často slzí oči. A podobně působí i amoniak a alkyl a methyl trisulfidy. Na parapet tady stačí položit čerstvé cibulové slupky. A které použít? V zásadě je to vlastně jedno. Nejznámější je z rodiny cibulí rozhodně cibule kuchyňská (Allium cepa), ovšem ke stejnému účelu se vám budou hodit jemnější druhy, použít tedy můžete třeba cibule šalotku (Allium cepa var. Aggregatum), cibuli zimní/sibiřskou (Allium fistulosum) či cibuli prorůstavou (Allium × proliferum).
Bylinky proti komárům a mravencům
A po jaký chyb bylinkách sáhnout, pokud chcete odradit od vstup do domu komáry a mravence? Hodit se vám bude:
- bobkový list,
- hořčice,
- petržel,
- česnek,
- tymián,
- meduňka
- a máta.
Další druhy rostlin s výrazným aromatem odpuzujícím hmyz pak můžete zasadit i před okna. Do této „rodiny“ patří třeba : katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides), myrta obecná (Myrtus communis), zavinutka (Monarda hybrida), šanta zkřížená (Nepeta × faassenii), levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), šalvěj lékařská (Salvia officinalis) či šalvěj rozmarýna (Rosmarinus officinalis) – dříve nazývaná rozmarýn lékařský.