Jak vyhnat všechny pavouky z domu: Nevoní jim esenciální olej ani citronová šťáva

Pavouci nejsou v domácnosti právě vítanými společníky. Pokud proti nim ovšem zakročíte chytře, už nikdy se u vás doma neobjeví.

i Zdroj fotografie: Freepik / Jason Brown / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vypudit pavouky z domu nemusí být tak těžké, jak to na první pohled vypadá. Naopak – pokud se nechcete uchylovat k chemickým prostředkům (což je vzhledem k jejich možným negativním účinkům na zdraví zcela pochopitelné), pak vyzkoušejte některé z těch přírodních.

Esenciální oleje proti pavoukům

Pavouci nesnášejí vůně některých esenciálních olejů, jako je například olej z máty peprné, eukalyptu nebo citronu. Tyto oleje je proto vhodné rozprašovat kolem okenních parapetů a dveří, abyste odradili pavouky od vstupu do vašeho domova.

Čisté prostředí také pomůže

V místnostech, kde se pavouci často vyskytují, udržujte čistotu a snažte se minimalizovat počet možných úkrytů. Zbavte se nepotřebných věcí, jako jsou krabice a pytle, které by mohly poskytovat pavoukům zázemí a potřebný klid k přežívání.

Pepřový olej pavouky odradí

Smíchejte pepřový olej s vodou a nastříkejte směs na místa, kde se pavouci vyskytují. Pepř dráždí jejich citlivé nohy a odradí je od návštěvy vašeho domova. A jak si olej vyrobit? Jednu lžíci kuliček pepře zalijte olejem, nechte 14 dní louhovat a poté přeceďte. Stejně účinky má i prášek z chilli papriček, jako je například paprika křovitá (Capsicum frutescens) nebo paprika čínská (Capsicum chinense).

Pavouci nejsou v domácnosti právě vítanými společníky. Pokud proti nim ovšem zakročíte chytře, už nikdy se u vás doma neobjeví. iZdroj fotografie: Depositphotos

Citronová šťáva pavouky zažene

Dost možná to nevíte, ale pavouci také nesnášejí vůni citronové šťávy. Proto namočte ubrousky nebo jiné vhodné kusy látky do citronové šťávy a položte je na místa, kde se často vyskytují. Uvidíte, že se jim brzy začnou vyhýbat velkým obloukem.

Ovšem před aplikací těchto prostředků vždy myslete na to, že pavouci jsou přirozenou součástí našeho životního prostředí a plní důležitou roli v ekosystému, takže je důležité se jich zbavovat pouze v případě, že ohrožují vaše zdraví a bezpečnost.

Jsou pavouci opravdu nebezpeční?

A pokud máte obavy o své zdraví, uklidníme vás. V České republice nejsou žádné druhy pavouků, které by byly pro člověka život ohrožující. Existují však druhy, které mohou způsobit bolestivé kousnutí spojené někdy s otokem nebo dokonce i dočasným postižením ochrnutého místa.. Některé z nejčastějších druhů pavouků v ČR, které mohou být pro člověka nepříjemné, jsou:

  • Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium): Pochází z Evropy a byl zavlečen i do jiných částí světa, včetně Severní Ameriky. Tito pavouci jsou světle žluté nebo zelené barvy a jsou poměrně malí, dosahují délky asi 8 až 10 mm. Kousnutí bývá velmi bolestivé, někdy může postižené místo i na několik hodin či dokonce dní částečně ochrnout.
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica): Jde o jediného pavouka, o kterém je známo, že žije pod vodou, a vytváří si pod hladinou jedinečnou strukturu zvanou potápěčský zvon. Nebezpečný může být plavcům, kteří se omylem zapletou do vodních rostlin, v nichž žije. Jeho kousnutí velmi bolí.

Pavouci těchto druhů obvykle neútočí na člověka, pokud nejsou napadeni nebo ohroženi (zápřednice ovšem bývají agresivní na konci léta, kdy si intenzivně brání svá hnízda s mláďaty). Pokud se jim však vyhýbáte a neprovokujete je, měli byste být v pořádku.

Jaký je váš vztah k pavoukům okolo nás?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články