Výrobci praček se takticky o takové informace nepodělí. Chytré hospodyňky ale ví, jak prát efektivně a ještě ušetřit

Ne vždy je třeba utrácet za praní oblečení víc, než je nezbytně nutné. S šikovnými tipy lze naopak i velmi efektivně ušetřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons
                   

I při praní je možné ušetřit značné množství peněz. A to bez jakýchkoliv kompromisů ohledně čistoty nebo svěžesti prádla. Musíte však pochopit, co tento spotřebič dokáže a jak ho využít opravdu na maximum. Jednoduché triky vám pak dokážou uspořit i 30 % za energie.

Snižte teplotu během praní

Také máte zažito, že utěrky je třeba prát „na devadesát“ a pro zbytek oblečení se hodí šedesátistupňová tepla a na tu nižší perete snad jen vlněné svetry? Pak to dělat přestaňte. Ručníky nebo utěrky se bez potíží vyperou i na 40 °C (i v případě, že výrobce doporučuje právě alespoň 60 °C). A jakékoli další prádlo, u něhož je doporučeno praní „na čtyřicet“, snese teplotu o deset stupňů nižší.

Co byste měli vědět

Samozřejmě je třeba přistupovat k těmto opatřením rozumně. A to i když jsou ušetřené částky opravdu značné:

  • Při snížení teploty o 10°C ušetříte cca 20 % energie,
  • ovšem při snížení teploty o 20°C je tato úspora již 50%.

Ovšem dlouhodobě nemusí tyto teploty prádlu svědčit. Pokud tedy uvidíte, že je i po usušení „unavené“, nepříjemně zapáchá apod, vyperte ho opět na doporučenou teplotu, a nejlépe s přidáním octa. Budete tak šetřit energie i oblečení.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak ušetřit při praní znečištěného oblečení

Někdy jsou však vyšší teploty nebo delší prací program důležité, protože je oblečení silně znečištěné. I na to však můžete vyzrát šikovnými triky. Chcete-li se zbavit žmolků a vlasů na oblečení, nemusíte nutně sázet na delší prací program. Místo toho přidejte do dalšího praní ocet. V nastavení pračky není dalšího třeba měnit, a přesto se prádlo bez potíží vypere. A zaručeně na něm nebudou žádné přichycené chlupy.

A co vůně? Samozřejmě nelze popřít, že ocet má velmi specifickou a charakteristickou vůni. Nemusíte se však bát používat ocet do prádla. Vysoká teplota praní v kombinaci s pracími prostředky zápach octa velmi spolehlivě a beze zbytku neutralizuje. Na běžný prací cyklus stačí půl až 1 šálek octa. Přidání octa do prádla má ještě jednu velkou výhodu, o které málokdo ví. Funguje totiž i jako skvělá aviváž na prádlo. Lze jej tedy v této roli použít jako levnou alternativu běžné drogerie (jeden šálek stačí).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aby bylo prádlo ještě bělejší

Můžete vyzkoušet také trik pro praní bílého prádla, při kterém nebude třeba zvyšovat teplotu v pračce. Vezměte jednu polévkovou lžíci jedlé sody a přidejte k ní polévkovou lžíci bílého vinného octa. Ten lze nahradit i kvasným octem nebo peroxidem vodíku. Tyto přísady smíchejte v misce a vytvořte z nich pastu. Poté je natřete na skvrny a lžíci můžete dá i do bubnu pračky.

Na domácí bělení oblečení si pak připravte tyto přísady:

  • 120 g jedlé sody
  • 1 polévkou lžíci soli
  • 250 ml bílého octa
  • 500 ml teplé vody
  • 1 polévkou lžíci peroxidu vodíku

Vše smíchejte, prádlo do roztoku namočte alespoň na hodinu, a poté vyperte běžným způsobem.

Jak správně prát? Tady je pár tipů, které určitě neděláte

Jaké jsou vaše triky pro levnější praní?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články