I při praní prádla se dá ušetřit mnoho peněz – mnohdy stačí jen volba správného programu nebo úprava množství pracího prostředku.
Mnoho lidí dělá při praní chyby a neuvědomuje si, že i malé změny návyků mohou přinést významné finanční a ekologické výhody. Jednou z častých chyb je přetěžování pračky. Naplnění bubnu až po okraj totiž mnohdy vede k neefektivnímu praní. Oblečení proto nemusí být tak důkladně vymácháno nebo vypráno, jak byste si nejspíš představovali, což vyžaduje další prací cykly. Výsledkem je zvýšená spotřeba vody a elektřiny. Řešením je střídmost, jak radí web iReceptář – pro efektivnější praní se ujistěte, že do pračky lze pohodlně vložit ruku.
Méně horké vody, nižší účty
Další nákladnou chybou je vždy nastavení nejvyšší možné teploty praní. Je třeba si uvědomit, že vyšší teplota pračky vede k vyšší spotřebě elektrické energie. Praní ve studenější vodě nejenže sníží vaše účty, ale může také prodloužit životnost vašeho oblečení. Navíc podle webu Novinky studie ukazují, že praní při nižších teplotách, například 30 °C, přináší nejenom obrovské úspory elektrické energie, ale také uhlíku.
Méně pracího prostředku
Názor, že více pracího prostředku přináší lepší výsledky, je mylný. Nadměrné používání pracího prostředku může způsobit, že proto pračka jej nevypláchne všechen a oblečení zůstane matné nebo s bílými šmouhami. Používejte prací prostředek podle doporučení výrobce a vyvarujte se jeho nadměrné aplikace.
Mnohdy se dokonce vyplatí snížit doporučenou dávku na polovinu. „Peru s polovičním množstvím a bohatě mi to stačí,“ napsala nám čtenářka Jitka K. z Jinonic. Já jen doplním, že to platí jen u koncentrovaných prostředků, jinak ne.
Kratší cykly, menší opotřebení
Praní na kratší programy může být dostatečné i pro mírně znečištěné prádlo. Podívejte se také po funkcích, jako je například automatické praní nebo program, který odváží prádlo a podle toho zvolí délku trvání praní a leckdy i dávkování pracího prostředku zcela sám. A hodit by se vám mohla i jedlá soda v kombinaci s octem a solí, která vaše prádlo vybělí nebo třeba glycerin. O obojím jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve. A tyto prostředky také nestojí skoro nic.