Oblečení a pepř tvoří skvělé přátelství: Pár kuliček dokáže navrátit vybledlému oblečení správnou barvu

Pokud už vaše oblečení vypadá obnošené a ztratilo část své barvy, vraťte mu ji díky oblíbenému koření. Budete příjemně překvapeni.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Černé oblečení se mnohdy velmi rychle tzv. opírá. Jinými slovy – ztrácí sytost barev a s každým praním vybledne o jeden odstín nebo víc. To je velmi nepříjemné zvláště ve chvíli, kdy chcete zkombinovat dva černé kousky, protože je-li jeden vyloženě zašedlý, nevypadá to dobře. Intenzitu barvy však svým svrškům můžete vrátit díky šikovnému koření.

Vsaďte na černý pepř

Černý pepř je koření pocházející z plodů rostliny zvané Piper nigrum. Tento druh koření se často používá k dochucení různých jídel, včetně masa, ryb, zeleniny a omáček. K mání je v mnoha podobách – nejčastěji jde o celá zrnka či mletý pepř, ale vyzkoušet můžete i olej z černého pepře. Jeho chuť je pikantní a ostrá, a díky svému aromatickému charakteru může zlepšit chuť mnoha pokrmů. Tím ovšem jeho vlastnosti nekončí – mletý černý pepř se skvěle uplatní i při praní tmavého prádla. Jak ho aplikovat?

Smíchejte 2 lžíce mletého černého pepře s 2 šálky vody. Vložte oblečení do tohoto roztoku a nechte ho namočené po dobu 10 až 15 minut. Poté oblečení dobře propláchněte čistou vodou (tento krok lze vynechat). Následně přidejte do pračky 2 až 3 lžíce mletého černého pepře a tmavé oblečení jednoduše vyperte. Nastavte pračku na běžný program pro praní a o nic víc se starat nemusíte. Po skončení cyklu oblečení vyjměte a zjistěte, zda se sytost barvy zlepšila. Pokud tomu tak nebude, můžete vyzkoušet další metodu s pepřem.

Barvení oblečení ve vroucí vodě

Smíchejte 1 šálek soli s ¼ šálku mletého černého pepře a nasypte směs do hrnce s vroucí vodou. Vložte oblečení do hrnce a nechte jej vařit po dobu 30 až 60 minut. Poté oblečení nechte vychladnout dobře propláchněte čistou vodou. Následně vyperte jako obvykle. A co ještě vědět? Myslete na to, že černý pepř může na některých materiálech udělat skvrny.

Jak vrátit černému oblečení barvu díky černému pepři iZdroj fotografie: Pixabay

Proto je nejlepší tento postup vždy nejprve vyzkoušet na malém kousku oblečení nebo na některé méně viditelné části. A teprve ve chvíli, kdy bude vše v pořádku, se můžete pustit do barvení celého kusu. Nezapomeňte také na to, že výsledky této metody se mohou lišit v závislosti na typu materiálu a barvě oblečení. Nečekejte od nich tedy zázraky. Potřebujete prádlo naopak vybělit? Pak vyzkoušejte osvědčené tipy našich babiček.

Jak obarvit oblečení v pračce

Pokud pepř nepomohl, lze oblečení obarvit standardním způsobem, a to přímo v pračce. Většina obarvovacích prostředků bývá k dostání v obchodech se smíšeným zbožím nebo v drogeriích. Nejdříve připravte pračku podle pokynů na obarvování, které jsou uvedeny na obalu barvícího prostředku. Některé barvy například vyžadují předem namočené oblečení nebo speciální nastavení. Vložte oblečení do pračky a přidejte barvící prostředek podle návodu.

Důkladně promíchejte, aby se barvivo rovnoměrně rozptýlilo. Spusťte pračku na cyklus obarvení podle návodu. Po dokončení cyklu vyjměte oblečení z pračky a důkladně jej propláchněte vodou, dokud se z něj nevyloučí přebytečné barvivo. Oblečení sušte podle pokynů na štítku. Samotnou pračku pak ještě jednou zapněte naprázdno, což přispěje k odstranění zbytků barvy. A tento krok vám může pomoci i se zápachem. Stačí, když do pracího cyklu přidáte osvědčené domácí prostředky.

Jak se zapraným a vybledlým oblečením bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články