Jak vyčistit hrnec: Občas pomůže obyčejná tableta do myčky

Nepodceňujte sílu tablety do myčky – je to totiž perfektní čistič pro celou domácnost. Pomoci vám může i s nepěkně připálenými hrnci.

Zašlou nečistotu na špinavém nádobí spolehlivě zničí soda s peroxidem vodíku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čištění hrnců není jen o hygieně nebo údržbě; je to rituál úcty k nástrojům, které vám pomáhají vytvářet všechny ty báječné pokrmy, na kterých si vaše rodina pochutnává. Někdy se vám však do cesty postaví opravdu odolná špína – a v takovém případě se vyplatí sáhnout po docela obyčejných tabletách do myčky.

Použití tablet do myčky nádobí

Jednoduše naplňte hrnec horkou vodou a vhoďte do něj tabletu – stačí jakákoli značka, luxus zde není nutností. Vše nechte asi 15 minut mírně vařit a vodu poté vylijte. Uvidíte, že jakmile vodu vylijete, zjistíte, že se špína a mýdlové usazeniny zvedají a váš hrnec se leskne jako první den ve vaší domácnosti. Všechny připáleniny budou pryč a nahradí je jen čistý lesklý povrch. Proto hrnec stačí jen dočistit houbičkou, vypláchnout čistou vodou a uložit do skříně.

Už žádné trhání palačinek na pánvi: Důležitou roli v úspěchu hrají suroviny, správné těsto i vhodná pánev

Kyselina citronová: Přírodní bojovník

Pouhá lžíce tohoto zázraku smíchaná s vodou, přivedená do varu v postiženém hrnci a ponechaná několik minut v klidu (aby mohla na špínu dostatečně zapůsobit), dokáže zázraky, jak radí web UklizenýDomov. Jednoduchým vydrhnutím a opláchnutím veškerá špína zmizí a váš hrnec bude zase připraven na další kulinářské dobrodružství.

Netradiční technika Coca-Cola

Ano, stejný nápoj, který nám dodává energii a osvěžuje nás po náročném dni, může omladit i vaše hrnce. Nalijte proto dostatečné množství tohoto šumivého elixíru do hrnce, tak, abyste pokryli všechna spálená místa, a nechte ho působit (doporučujeme přes noc). Po této době stačí všechny připáleniny jen smýt saponátem a máte hotovo.

Ocet je účinný při odstraňování různých usazenin, včetně těch vápnitých na hrncích a pánvích. V kombinaci se sodou je neporazitelný. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud potřebujete rychle vyčistit opravdu silně napečené nádobí, sáhněte po tabletě do myčky. Poradí si i s tou největší špínou

Solný roztok – technika našich babiček

Tato metoda podle webu iReceptář vyžaduje, abyste spálené místo posypali hrubou solí, přidali trochu vody a vše nechali odstát. Přibližně po půl hodině půjdou i ty nejhorší nečistoty odstranit naprosto bez námahy. Sami jsme to vyzkoušeli a celý postup rozhodně můžeme doporučit. Mezi další oblíbené prostředky redakce Chalupáři-Zahrádkáři patří také kečup. A už nevyčistitelné hrnce a pánve můžete ještě využít na zahradě.

Podobně jako tableta do myčky vám může pomoci i prací prášek

Jaké techniky pro údržbu svého nádobí používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články