Proč na zahradu dávat starý hrnec: Poslouží jako krásný dekorativní květináč

Aby vaše zahrada vypadala opravdu dekorativně, nemusíte utrácet tisíce v obchod. Mnohdy vám poslouží i to, co by kdokoli jiný měl za odpad.

Zašlou nečistotu na špinavém nádobí spolehlivě zničí soda s peroxidem vodíku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahradničení není jen o pěstování rostlin, ale také o možnosti vyjádřit svou kreativitu a dodat venkovnímu prostoru jedinečné prvky. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je změnit využití starých a opotřebovaných předmětů – jednoduše z nich vytvořte okouzlující zahradní dekorace. Proč tedy jednoduše nedopřát starým hrncům a pánvím druhý život v podobě krásných dekorativních květináčů? Nejenže tím ušetříte peníze, ale také se vaše zahrada odliší od ostatních.

Staré květináče na zahradě: Vhodná kreativní proměna

Zahradničení nemusí být časově ani finančně náročné. Pokud se chopíte své kreativity a využijete staré předměty, můžete je proměnit v jedinečné zahradní ozdoby. Tím se nejen odlišíte od svých sousedů, ale také ušetříte peníze za nákup květináčů, nábytku a dalších zahradních doplňků.

Jedním z důmyslných způsobů, jak na zahradě znovu využít staré předměty, je použití starých hrnců a pánví. Pokud je ještě nemáte po ruce, můžete se zeptat přátel, rodiny nebo sousedů, zda nemají nějaké volné. S trochou úsilí a fantazie můžete tyto kuchyňské relikvie proměnit v jedinečné květináče, které zvýší atraktivitu vaší zahrady.

Pokud si chcete svou zahradu ozvláštnit něčím nevšedním, pak se nebojte vydat na půdu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si chcete svou zahradu ozvláštnit něčím nevšedním, pak se nebojte vydat na půdu

Vytváření jedinečných zahradních květináčů

Jak staré hrnce a pánve proměnit v dekorativní květináče? Je to snadné – stačí si připravit tyto pomůcky:

  • Staré hrnce a pánve (vyberte si různé velikosti a tvary).
  • Vrták
  • Exteriérové barvy
  • Štětce
  • Čirý tmel ve spreji (na ochranu barvy)
  • Zemina do květináčů

Vaše oblíbené rostliny

Abyste zajistili rostlinám správnou drenáž, vytvořte pomocí vrtáku s kovovým vrtákem tři nebo více drenážních otvorů na dně každého květináče a misky. Staré květináče a misky důkladně očistěte a odstraňte případnou rez nebo nečistoty. V případě potřeby je zbruste, abyste vytvořili hladký povrch pro natírání.

Muškáty pokvetou až do podzimu díky hnojivu z kopřiv a pampelišek iZdroj fotografie: Pixabay
Jakýkoliv starý hrnec nebo podobná nádoba může posloužit jako skvělý květináč

Při malování buďte kreativní. Zvolte barvy a vzory, které odpovídají tématu vaší zahrady nebo vašemu osobnímu stylu. Popusťte uzdu své fantazii a proměňte tyto kuchyňské předměty v poutavé dekorativní kousky.

Nezapomeňte na správnou ochranu

Po zaschnutí barvy použijte bezbarvý tmel nebo lak, který ochrání barvu před povětrnostními vlivy a zajistí, že vaše dekorativní květináče vydrží déle. Nakonec naplňte všechny nádoby zeminou a zasaďte do nich své oblíbené květiny, bylinky nebo malé keře. Zvažte použití různých rostlin, které dodají zahradě hloubku a vizuální zajímavost. A kreativně můžete využít třeba i starý pařez.

Jak zužitkováváte nepotřebné nádobí vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články