Jak i na silně ucpaný odpad: Překvapivým pomocníkem jsou šumivé vitamínové tablety

Pokud uvažujete nad tím, jak vyčistit ucpaný odpad v umyvadle domácími metodami, vyzkoušejte běžně dostupné šumivé tablety.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Ybasin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ani silně ucpaný odpad nemusí být nepříjemnou noční můrou. Pokud totiž sáhnete po jednom opravdu nenápadném pomocníkovi a zkombinujete ho s použitím octa, uvidíte, že se i ta nejodolnější ucpávka uvolní během pouhých 5 minut. A jak postupovat?

Pročištění odpadu s pomocí šumivé tablety

Ze všeho nejdříve odstraňte všechny velké kusy odpadu z odtoku umyvadla pomocí pinzety nebo jiného vhodného nástroje. Do odtoku vhoďte jednu nebo dvě libovolné šumivé tablety. Nemusí jít o ty speciálně určené pro čištění ucpaných odtoků, stejně tak vám pomohou třeba šumivé vitamíny apod. Tyto tablety jsou obvykle dostupné v domácích potřebách a supermarketech. Tablety zalijte šálkem octa.

Počkejte několik minut, až začnou pěnit a pracovat na rozpuštění zbytků v odtoku. Po uplynutí přibližně deseti minut odtok propláchněte velkým množstvím teplé vody, aby se odplavily všechny uvolněné zbytky nečistot. Opakujte tento postup podle potřeby, dokud nebude odtok zcela čistý.

Další domácí triky pro vyčištění odtoku

Existuje několik domácích metod, jak vyčistit ucpaný odpad v umyvadle. Stačí si vybrat tu, která bude nejlépe vyhovovat vašim aktuálním možnostem a potřebám.

Čištění hrnců a pánví s pomocí soli iZdroj fotografie: Depositphotos

Kombinace sody a octa

Smíchejte půl šálku sody a půl šálku octa a nalijte tuto směs do ucpaného odpadu. Nechte ji působit 10 až 15 minut a poté vše propláchněte horkou vodou. Přesně takhle tento prostředek používaly i naše babičky – a měly i další triky.

Horká voda a sůl odstraní nečistoty

Nalijte do umyvadla horkou vodu a přidejte dvě až tři lžíce soli. Nechte směs působit asi 5 až 10 minut a poté propláchněte.

Peroxid vodíku a jedlá soda

Smíchejte 1/3 šálku jedlé sody s 1/3 šálku vodíku peroxidu a nalijte směs do ucpaného odpadu. Nechte směs působit asi 30 minut a poté velmi dobře propláchněte horkou vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyčištění odtoku umyvadla citronovou šťávou

Nejprve vypusťte vodu z dřezu či umyvadla a vyčistěte ho co nejlépe pomocí hadříku nebo houby. Poté vymačkejte do odtoku několik lžic čerstvé citronové šťávy. Počkejte asi 30 minut a nakonec propláchněte odtok horkou vodou. Citronová šťáva obsahuje kyselinu, která může pomoci rozpustit zbytky a usazeniny v odtoku. Nicméně, pokud máte velmi ucpaný odtok, může být třeba použít silnější čistící prostředky (skvělým tipem je například hydroxidový prášek) nebo kontaktovat odborníka.

Kombinace soli, sody a octa

Hledáte opravdu účinný čistič na ucpané odpady? Pak smíchejte 1/2 šálku soli, 1/2 šálku sody a 1/2 šálku octa a tento roztok nalijte do ucpaného odpadu. Nechte směs působit asi 30 minut a opláchněte horkou vodou.

Před použitím kterékoli z těchto metod se pro jistotu vybavte ochrannými rukavicemi, abyste zabránili poškození a podráždění pokožky. Dbejte také na to, abyste vždy dobře opláchli odpad horkou vodou, aby se dokonale odplavily veškeré nečistoty i použité chemikálie.

Jak čistíte silně ucpaný odtok vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články