Pokud nevíte, jak připravit skleník na novou sezónu, zopakujte si základní pravidla. Nepřekvapí vás choroby ani škůdci.
Příprava skleníku před zimou patří k nejdůležitějším bodům podzimní údržby zahrady. To, co teď zanedbáte, na jaře už jen stěží doženete. Důležité je věnovat pozornost především likvidaci chorob a škůdců, kteří by mohli ohrozit úrodu v následující sezóně.
Očistěte substrát od negativních vlivů
Na konci vegetačního období je nutné skleník důkladně vydezinfikovat a umýt a zbavit zeminu veškerého plevele a rostlinných zbytků. Dalším nutným krokem je také nutná dekontaminace půdy a dezinfekce celé konstrukce skleníku a vybavení, a to včetně veškerého nářadí.
Při očistě je třeba myslet, na to, že podmínky panující ve skleníku (především teplo a vysoká vlhkost) sice skvěle napomáhají k optimálnímu růstu veškerých rostlin, ale bohužel také stejně velkou měrou přispívají k růstu bakterií, virů, plísní a hub. A právě proto je vyčištění skleníku na podzim tak důležité.
Příprava zeminy ve skleníku
Dalším bodem je péče u substrát, protože správně připravená půda je základem úspěšného růstu veškerých plodin. Jakmile odstraníte plevel, zaměřte se na kypření půdy a odstraňování klíčících plevelů. Půda by měla být vždy důkladně prokypřena do hloubky několika centimetrů. Dejte však pozor na to, aby se její vrstvy nepřevracely. Tento způsob péče také přispívá k lepšímu promíchání aplikovaných organických nebo minerálních hnojiv.
Přírodní hnojiva ve skleníku
Pokud k výživě skleníkové zeminy zvolíte pouze hnojiva přírodního původu, vsaďte především na hnůj nebo kompost, které jsou zdrojem nejenom výživných látek, ale také prospěšné bakteriální flóry. A kdy hnůj použít? Obvykle se doporučuje jeho použití právě na podzim, ale u lehkých a propustných půd může během tohoto období dojít ke ztrátě mnoha jeho cenných vlastností. Protože je v jejich případě obvykle výhodnější jarní hnojení (zejména).
Myslete také na to, že intenzivní a především dlouhodobé pěstování rostlin v místech s vyšší teplotu i vlhkostí způsobuje rychlé znehodnocení půdy ve skleníku. Nelitujte proto námahy a každých pár let vyměňte vrchní vrstvu substrátu. Tímto způsobem lze jednoduše zabránit ztrátě jeho výživnosti. Na závěr také nezapomeňte ani na čištění skel skleníku, aby měly rostliny lepší přístup ke světlu. A totéž zopakujte ještě i na jaře.
Živý mulč do skleníku
Zeminu je možné vyživit i tím, že na ni vysadíte nebo vysijete vhodné plodiny. Jak ideální předskokani pro zeleninu se hodí například:
- aksamitník (Tagetes), někdy též nazývaný lidové afrikán
- čtyřboč rozložitá (Tetragonia tetragonoides) alias novozélandský špenát
- šrucha zelná (Portulaca oleracea)
- kozlíček polní (Valerianella locusta)
- ptačinec prostřední (Stellaria media) lidově známý jako ptačinec žabinec
Využijte skleník ještě teď
Uklizený skleník však nemusíte nechávat ležet ladem. Existuje mnoho druhů zeleniny, které jsou vhodné pro výsev na podzim. A o jaké druhy jde?
- Raná mrkev,
- zelí,
- kedluben,
- čínské zelí,
- kapusta,
- řeřicha,
- ředkvičky,
- kopr,
- špenát,
- rukola,
- či jarní cibulka.