Dokonale čistá toaleta podle lidového receptu: Jediná lžíce často užívané suroviny v kuchyni a záchod se bude jen blyštit

Chemický průmysl nabízí širokou škálu produktů používaných k odstranění nečistot z toalety. Pomoci vám však mohou i domácí prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejnavštěvovanějším místem v každém bytě či domě je rozhodně toaleta, proto je nutné její neustálé čištění. Největší koncentrace patogenních mikroorganismů je pod okrajem, ovšem při čistění nelze zapomínat ani na další části. Jak docílit toho, aby byla toaleta perfektně lesklá, čistá a samozřejmě maximálně hygienická?

Jedna lžíce mouky stačí

Aby bylo jasno – mouka samotná žádný čisticí účinek nemá. Pomůže však jednomu běžně používanému prostředku k lepší účinnosti. A o jakém prostředku mluvíme? Přece o kyselině citronové, která se k čištění toalety používá poměrně často. Dokáže ji totiž skvěle vybělit, ovšem ne vždy účinkuje tak dobře, jak bychom chtěli. A to jednoduše proto, že obvykle ze stěn rychle steče přímo do WC. A jak tomu zabránit?

Pomůže vám právě mouka. Ze všeho nejdříve stěny své toalety dobře navlhčete. Poté ji poprašte moukou, a nakonec použijte kyselinu citronovou. Jednoduše ji rozmíchejte v malém množství vody a aplikujte postřikem. Nechte působit přes noc a ráno toaletu dočistěte záchodovou štětkou. Díky mouce kyselina nesteče rychle do WC a její bělící účinky budou ještě silnější. Tuto proceduru stačí opakovat jednou týdně.

Čištění toalety sodou a octem

Ale existují i další prostředky, které vám pomohou s nádherným vzhledem vaší toalety. Velmi oblíbená je soda a ocet. A jak vlastně fungují? Účinnost čištění sodou a octem má na svědomí vzájemná reakce zásady a kyseliny. Jedlá soda (jinak také hydrogenuhličitan sodný) totiž při rozpuštění vytváří zásadité prostředí. Díky tomu dokáže odstranit rez nebo tukové usazeniny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je však zcela neúčinná proti vápenatým sloučeninám, které se kvůli působení vody usazují na stěnách vaší toalety. Pravé ty na ní časem utvoří hnědý a velmi nevzhledný plak. V tomto případě je proto k dokonalému vyčištění potřeba kyselina. A tou je právě docela obyčejný ocet v kombinaci s hydrogenuhličitanem sodným.

Jak působí soda a jak ocet

Výhodou sody je, že nejen vyčistí povrch toalety, ale také pohltí zápach. Ocet pak rozpouští vápenné sloučeniny a nečistoty vzniklé působením moči. Dohromady tedy tvoří skvělý pár. Společně také likvidují veškeré patogeny. Proto si tyto dvě levné látky, které jsou běžně k dostání v každé domácnosti, dokážou rychle a efektivně poradit i s těmi nejúpornějšími usazeninami na vaší toaletě.

Jak vylepšit čištění toalety

Pokud máte dojem, že je vaše toaleta stále méně průchodná, mohou to způsobovat tukové usazeniny, na které už jednoduše běžný ocet nemusí stačit. V takovém případě je vhodné nahradit ocet kyselinou citronovou rozmíchanou ve vodě. Nemusíte se bát – reakce se sodou i účinek přípravku budou zcela identické. Vaše toaleta se však jako bonus zbaví i opravdu odolných tukových usazenin.

Ocet nemusíte vždy jen kupovat. Díky šikovnému postupu se rychle naučíte vyrobit svůj vlastní z jablek

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro dokonale čistou toaletu bez drhnutí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články