Ucpaný záchod je nejen nepříjemnou komplikací v domácnosti, velmi často vede také ke vzniku zápachu. Vyčistěte ho domácími prostředky.
Znečištěný záchod je v domácnostech nepříjemnou komplikaci nejenom kvůli svému vzhledu, ale hlavně proto, že jde o zdroj nepříjemného zápachu. A právě proto je vhodné být při jeho čištění důkladní. Není však třeba používat mnoho chemie. Poradíte si i se sodou a octem.
1. Vyberte nádržku na vodu
Ze znečištěného záchodu se může linout zápach, kvůli kterému se v našem domově nebude líbit ani nám, ani případné návštěvě. Aby však bylo čištění dokonalé, je třeba vybrat vodu z nádržky. To provedete třeba malou PET lahví.
2. Začněte s bílým octem
Problémem při čištění toalety bývá často to, že k jeho ucpání často dochází náhle a bez varování. Může se vám tedy stát, že doma nebudeme mít žádný speciální produkt, který odpady čistí. Můžete to však vyřešit nalitím 250 ml octa přímo na WC. Poté ho zde nechte působit.
3. Ocet nechte působit přes noc
Ucpaná toaleta bývá problém, proto je dobré znát několik domácích triků, jak si s ucpaným odpadem účinně poradit. Některé však vyžadují čas, a to je právě případ octa. Nejlépe bude působit, pokud si bude moc pobýt v toaletě celou noc.
4. Přisypte jedlou sodu
Poté nasypte do WC celý velký sáček jedlé sody a opět nechte působit. Tentokrát by mělo stačit asi 20 minut. Po této době se nečistoty skvěle uvolní a další čištění půjde skoro samo.
5. Vsaďte na pomoc horké vody
Nejjednodušším způsobem, jak bojovat se znečištěným záchodem, je použití teplé vody. Tu totiž stačí jednoduše přivést k varu, a to buď v rychlovarné konvici, nebo v hrnci na plotně. Následně ji po menších dávkách nalijete do WC.
6. Čištění opakujte podle potřeby
Tento krok zopakujte ideálně 4 až 5krát, poté dojde nejenom k odplavení nečistot, ale také k uvolnění ucpaných trubek. Pozor si ale dejte v případě, že se jedná o trubky, které jsou z plastu. Horká voda by je totiž mohla deformovat.
7. Vyčistěte i stěny toalety
Zde lze použít běžným čistič. Sáhnout ale můžeme také po jedlé sodě v kombinaci s octem. Obě přísady smíchejte ve stejném poměru a nalijte na stěny WC. Je zapotřebí pracovat rychle, protože jedlá soda s octem velmi rychle podléhají vzájemné reakci.
8. Na odolné usazeniny přitlačte
Pokud jsou nečistoty silné, pak postup zopakujte ale trochu jinak. Stačí do WC nasypat jedlou sodu, a tu následně zalít stejným množstvím octa. Kombinace těchto dvou látek si dokáže poradit i s nečistotami v potrubí, například s vlasy, zbytky jídla nebo s usazenými zbytky koupelových solí.
9. Soustřeďte se na odpad
Směs nechte působit hodinu a poté WC spláchněte. Pokud ovšem bojujete s ucpanými trubkami na toaletě, pak vaše mise ještě nekončí. Ani tady však není třeba sahat po chemii. Stačí si na pomoc vzít obyčejný prostředek na mytí nádobí. Do toaletní mísy vložte papírový ručník a následně na něj opatrně nalijte zhruba polovinu hrnečku mycího prostředku.
10. Na ucpání pomůže horká voda
Mezitím si v rychlovarné konvici ohřejte vodu a nalijte ji do toalety. Prostředek na mytí nádobí bude v tomto případě fungovat jako promazání a všechny nečistoty se následně jednoduše odplaví z potrubí ven.
11. Zbavte se zápachu
Pokud se na toaletě potýkáte i s nepříjemným zápachem, pak do její blízkosti postavte misku s octem. Ten dokáže všechny nepříjemné pachy spolehlivě absorbovat.